m

Mít balkon je pro městské obyvatele snem a pěstitelky darem. Nejen květiny, ale i bylinky a okrasné dřeviny můžou zkrášlit ten úžasný kousek bytu pod širým nebem. Jak balkon zařídit, aby měl styl, se dozvíte v tomto článku.

Před časem jsem si koupila zajímavou knihu o pěstování v nádobách. Určitě skvělá inspirace pro všechny, které se rády těší svěží zelení, krásou květů, nebo dokonce bohatou úrodou plodů, ale nemají zahradu. Když jsem si listovala knihou, nevěřila jsem vlastním očím, co všechno se dá pěstovat v nádobách. Od květin a bylinek přes zeleninu až po ovocné stromy. Na balkoně či terase můžete mít dokonce jezírko s lekníny, když na to přijde.

Ale tak daleko se asi pouštět nebudeme, že? I když nevylučuji, že některá z vás, milé ženy-in, se určitě má čím pochlubit.

Pro příklad nemusím chodit daleko. V přízemí našeho domu jsou miniaturní zahrádky a v jedné z nich lidé pěstují nejen růže a vinnou révu, ale i brambory. A prý s úspěchem.

To už je ale trochu extrém. Většina z nás si chce na balkoně především posedět a spokojí se i se skromnější výsadbou.

Pár květin pro potěchu oka a několik druhů čerstvých bylinek do kuchyně. Obojí se nejen krásně doplňuje, ale přinese nám i kousek živé přírody do městského života.

Jak se vejít na malý prostor?

I ten nejmenší balkonek nám může poskytnout dostatek prostoru pro pěstování i pro „lenošení“.

Pro malé balkony nebo úzké lodžie je dobrým řešení uvolnění podlahové plochy. Lodžie poskytují dost místa na zdi, balkony zase na zábradlí a v rozích.

Estetika hraje důležitou roli

Truhlíky a květináče nejsou zrovna nejlevnější záležitostí, hlavně ty keramické, ale dá se využít i různých nádob, které schovají „obyčejný“ plast a vnesou na balkon nový estetický prvek.

Rustikálně působí třeba proutěné koše a dřevěné bedýnky, moderně a technicky pozinkované nebo nerezové nádoby, a zajímavé jsou i barevné netkané textilie, speciálně vyvinuté pro pěstování.

Záleží na zařízení balkonu i na vašem vkusu.

V každém případě působí příjemným a spořádaným dojmem, když je vše dobře sladěné.

Podívejte se na pár ukázek pro inspiraci a možná se do zvelebování svého balkonu také rády pustíte

Foto. Elle Decoration

Čtěte také:

Reklama