Když odjížděla do Bad Ischlu, oblíbeného lázeňského letoviska Habsburků, na setkání s tehdy třiadvacetiletým Františkem Josefem, byla jeho nevěstou. Vracela se pokořená v úplně jiné roli – jako jeho budoucí švagrová. Během několika dnů se život Heleny Bavorské úplně změnil…

Historie sice nezná kdyby, ale uvědomil si někdy František Josef, že mohl prožít zcela jiný život, kdyby poslechl svou „drahou mamá“ a oženil se s předem určenou nevěstou? Radil se s ní a poslouchal ji ve všem. Jen v tomto jediném ji neposlechl a prosadil si svou. A je všeobecně známé, jak to dopadlo…

HelenaHelena, které doma říkali Néné (1834 – 1890), byla nejstarší dcerou bavorského vévody Maxmiliána a jeho ženy Ludoviky. Vyrůstala se svými sourozenci nejen v nádherném paláci na Ludwigsstrasse v Mnichově, ale daleko více na zámku Possenhofen u Starnberského jezera. Byla to velice klidná, tichá a vážná dívenka. Nejvíce času trávila s knihou v ruce nebo se procházela parkem a snila. Byla samotářka.

Když začala arcivévodkyně Žofie Bavorská zkoumat, která z evropských princezen by mohla uspět u jejího syna, byl to docela náročný úkol. Mladý císař byl nadmíru vybíravý. I on sám pátral na „sňatkovém trhu“, ale pro žádnou z nabízených nevěst se mu srdce nerozhořelo. Proto se nebránil setkání se svou sestřenicí Helenou, kterou mu matka spolu se svou sestrou Ludovikou Bavorskou vybrala coby budoucí nevěstu. A nevybrala mu vůbec špatně, spíše naopak! Helena byla štíhlá a krásná a byla by z ní atraktivní císařovna. Nebyla sice příliš temperamentní či spontánní, ale byla pilná, svědomitá a roli císařovny by díky své zodpovědnosti hravě zvládla. Začala se na ni cílevědomě připravovat, až si z ní její sourozenci začali utahovat a oslovovali ji už předem Veličenstvo.

Kaiservilla

Kaiservilla v Bad Ischlu, kde se to maminkám vymklo z ruky

Jenže návštěva v Bad Ischlu se odehrála podle zcela jiného scénáře, než jaký byl připraven. František Josef se beznadějně zamiloval do patnáctileté Sissi a matku postavil před hotovou věc. Néné se ocitla v nezáviděníhodné situaci odmítnuté nevěsty. O to horší, že její matka celou událost radostně předem rozhlásila do širokého okolí.

Néné se opět stáhla do své samoty, až si rodiče začali dělat starosti, aby nechtěla vstoupit do kláštera. A tak se začali poohlížet po vhodném ženichovi. A nakonec ho objevili! Maxmilián Anton Thurn - Taxis byl podobně jako vévoda Max, otec Néné, vášnivým lovcem. A po jednom z honů, kam ho pozvali, se konalo v Possenhofenu „malé občerstvení“. A tam se náhodně Néné seznámila se svým budoucím manželem. Byl to - ostatně jako všichni Thurn - Taxisové - velmi vzdělaný mladý muž, absolvent několika univerzit, veskrze moderní člověk, který se připravoval, že jako nejstarší syn v budoucnu nahradí svého otce v čele rodu.

Thurn – Taxisové nebyli jen tak ledajaká zbohatlická šlechta. Bohatí byli, to ano, ale majetek získali také díky svému poštovnímu monopolu a patřili mezi vážená říšská knížata už od 15. století.

Stačil jeden večer v Possenhofenu a Maxmilián Thurn - Taxis se do Néné zamiloval. A čím ji poznával více, tím pro něj bylo nepochopitelnější, že si císař František Josef nechal ujít takovou nevěstu. Na nic nečekal a požádal rodiče o Heleninu ruku.

Velkolepá svatba se konala v srpnu 1858 v Possenhofenu, Heleně „už“ bylo 24 let, což byl na nevěstu vysoký věk. Sissi se svatby zúčastnit nemohla, protože několik dní předtím porodila své třetí dítě – následníka trůnu Rudolfa.

Regensburg

Zámek v Regensburgu

Po svatbě se novomanželé přestěhovali do Regensburgu, hlavního sídla Thurn -Taxisů. Šťastné manželství bylo obdařeno čtyřmi dětmi – dvěma dcerami a dvěma syny. Štěstí ale netrvalo dlouho. Helenin manžel trpěl chorobou ledvin a nečekaně po necelých devíti letech manželství ve věku pouhých 36 let zemřel.

Helena byla zdrcená. Nejmladšímu chlapečkovi nebyly ještě dva měsíce. Ač to nebývalo zvykem, aby žena dostala po smrti svého manžela ke svým dětem poručnická práva, v případě kněžny Heleny Thurn - Taxis byla učiněna výjimka. A ona se tohoto úkolu zhostila více než skvěle! Velmi brzy ji také do všech obchodních tajů Thurn - Taxisova impéria zasvětil její starý tchán, který si jí velice vážil.

Interiér zámku

Interiér zámku v Regensburgu

Když pak zemřel, stala se Helena až do plnoletosti svého staršího syna hlavou rodu Thurn-Taxisů. Bohužel jako kdyby nad rodem Thurn - Taxisů ležela jakási kletba. Mladší Helenina dcera Alžběta, která se vdávala velmi mladá, zemřela při porodu svého třetího dítěte. A sotva uplynulo pár let, smrt opět zaklepala na dveře. Helena musela přihlížet, jak starší syn ve věku pouhých 23 let zemřel.

Dlouho se spekulovalo, co bylo příčinou nečekané smrti tak mladého muže. Teprve později se zjistilo, že jako malý prodělal spálu a od té doby měl nemocné srdce.

Po smrti milovaného syna Néné stále častěji upadala do depresí a opět musela řídit rodinný podnik, než mladší syn Albert dostuduje. Útěchu hledala v náboženství a charitativní činnosti. Když už se vše v dobré obracelo a ona si mohla konečně oddychnout, onemocněla sama Helena. Zemřela v náručí své sestry Sissi ve věku 56 let.

Foto: Autorka a Wikipedia.org

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama