Pomalu přichází zima a Iveta ji vítá s otevřenou náručí. Těší se na mrazivé dny jak malé dítě... Konečně vytáhne ze skříně svetry až ke krku, šály, rukavice, čepici. Opět se bude cítit jako obyčejný člověk.

Pohledy plné otázek a obličeje odvracející se znechucením vymizí...

Miluje zimu celým svým srdcem... Proč? Díky ní má totiž možnost ochutnat koláč s názvem Normální život. Koláč velice vzácný a velice křehký...

 

Iveta od dětství trpí lupénkou (psoriáza) – onemocněním, které dokáže převrátit život vzhůru nohama. Dokáže vzít sebejistotu, dokáže člověka dovést až k těm nejtemnějším myšlenkám...

 

„Jestli jsem přemýšlela o sebevraždě? Na to se mě lidé ptají často... Ano, bylo období, kdy jsem se nenáviděla natolik, že jsem chtěla umřít. Pokaždé zůstalo sice jen u myšlenek, ale to neznamená, že jsem si díky lupénce nesáhla až na samé dno.

Nejhorší asi bylo, když se můj stav rapidně zhoršil a přítel se se mnou chvíli nato rozešel. Řekl, že na tohle prostě nemá sílu...“ Říká Iveta, u které opět nastupuje ono horší období nemoci...

 

Ing. Otakar Jeřicha (43 let) bojuje s lupénkou již řadu let a bohužel, tato nemoc mu dokázala velice zkomplikovat život...

„Poprvé se mi psoriáza projevila na podzim 1981 jako výsev ojedinělých ložisek po chřipce. V červenci 1982 jsem byl poprvé hospitalizován, protože se ložiska  začala rapidně zhoršovat...

V následujících letech se mé kožní problémy stávaly častějšími a léčba byla bohužel neúspěšná. Posudková komise mi doporučila částečný invalidní důchod a v roce 1987 jsem skončil opět ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Hospitalizován jsem byl 80 dnů... Lékaři mi nasadili nový lék, který jsem používal 1,5 roku a výsledek byl alespoň nějaký čas uspokojivý.

 

Přesto časem následovaly další a další hospitalizace. Období, kdy mé kožní problémy byly minimální, se střídaly s obdobím, kdy nemoc opět propukla...

Žádný lék mi nezabírá dlouhodobě, musím je neustále střídat, zkoušet něco nového. A občasným hospitalizacím se bohužel nevyhnu...“

 

I přesto, že je psoriáza (lupénka) neinfekční, vzbuzuje v lidech strach, obavy a bohužel i odpor.

Hlavním problémem je zde neinformovanost. Lidé buď vůbec netuší, co je vlastně ta lupénka zač, a nebo mají naprosto mylné informace.

 

Víte že:

- psoriáza je chronické onemocnění, postihující každého padesátého člověka ve všech částech světa

- psoriáza není nakažlivá – nikdy ji nemůžete „chytit“ od nemocné osoby

- psoriáza může být bolestivá, svědivá, nevzhledná

- psoriáza obecně postihuje klouby, končetiny a pokožku temene hlavy. Může se však objevit všude, a dokonce může pokrývat celé tělo.

- psoriáza není vyléčitelná

- existují účinné léky, které upravují její projevy. Žádný lék však nepůsobí u všech pacientů a psychosociální potřeby pacientů jsou často ignorovány.

- u téměř čtvrtiny pacientů s psoriázou se vyvine psoriatická artritida

 

Onemocnění:

Některou z forem psoriázy onemocní 1 člověk z 50 – v celosvětové populaci to pak je celkem až 125 miliónů lidí.

Postiženy jsou všechny etnické skupiny. Onemocnění se obvykle objevuje ve věku mezi 15-35 lety, může se však vyvinout kdykoliv.

Zhruba 10-15 % všech pacientů onemocní psoriázou před 10. rokem života a někdy se psoriáza objeví již v kojeneckém věku.

 

Jiné projevy než kožní:

Psoriatická artritida – Tato forma je zvláštním typem artritidy, způsobující záněty a otoky především na rukách, nohách nebo kolem větších kloubů (kolena).

Může vést ke ztuhlosti, bolestivosti a poškození kloubů.

Psoriatická artritida bez psoriázy je výjimečná.

 

Psoriáza nehtů – Tento typ je charakterizován velkými, hlubokými a neuspořádanými důlky v nehtech.

V jedné studii tvořila psoriáza nehtů první známku onemocnění u 4 % pacientů.

 

Co psoriázu způsobuje?

Ačkoli je psoriáza známa již od biblického období, nikdo přesné příčiny vzniku nezná. Předpokládá se, že určitou roli hraje dědičnost (40–60 % pacientů má psoriázu  v rodinné anamnéze).

Je také známo, že existují faktory, které psoriázu vyvolávají nebo ji zhoršují. Např. stres, poškození kůže, některé léky, infekce...

 

V dobách předcházejících minulé století měli lidé s psoriázou jenom malý výběr možností, jak se svou nemocí bojovat...

Protože znalosti o této chorobě byly pouze na nízké úrovni a nemoc byla považována za nakažlivou, lidé se psoriatiků stranili, a dokonce je vykazovali do leprosárií...

 

29. říjen se od roku 2004 stal Světovým dnem psoriázy... Idea tohoto dne byla koncipována pacienty pro ostatní pacienty, jehož cílem je poskytnout určitou platformu 125 miliónům lidí trpících na celém světě lupénkou.

 

Věřme, že v dnešní době, kdy medicína je již o pořádný krok napřed, nebudeme odsuzovat a diskriminovat lidi jen proto, že jsou nemocní.

Konečně, stálé zdraví nemá jisté nikdo z nás a na to bychom neměli zapomínat....

TÉMATA:
ZDRAVÍ