5d836b6734a1aobrazek.png
Ti, kteří chovu obřích šneků propadli, na ně nedají dopustit. Jsou nadšeni jejich roztomilostí a dali by ruku do ohně za to, že tito mazlíčci mají dokonce schopnost poznat svého pána. Tomu pak bez obav vlezou na ruku a rádi se od něj nechají i hladit či omývat. Výhodou je i to, že lze chovat jen jednoho jedince. Pokud mu ale pořídíte parťáka, můžete se kochat i pohledem na to, jak spolu ti dva komunikují. Zaujali i vás obři, kteří i v našich podmínkách mohou dorůst třeba i jednoho kilogramu a délky k 40 cm? Pak čtěte dál.

Do České knihy rekordů byl letos zapsán šnek obrovský (Achatina Achatina Ghana) pana Martina Štíra z Prahy. Jeho šestiletý mazlíček váží 1 128 gramů a měří při natažení 36,6 cm.

Co budete potřebovat k chovu

5d836c8585c0aobrazek.pngUbytovat oblovku byste měly v akváriu či teráriu, ideálně skleněném, úměrném velikosti oblovky. Ulita té nejčastěji chované a také nejméně náročné – oblovky žravé – dorůstá i v našich podmínkách až 20 centimetrů, její noha je ještě o deset centimetrů delší. K mání je však i řada další druhů – menších i větších.

  • Šneci potřebují ke svém životu vysokou vzdušnou vlhkost, ideálně 80%. Proto je dobré jejich příbytek pravidelně rosit a na dno dát vhodnou podestýlku, která vlhkost pomůže udržet. Například drcené kokosové vlákno, případně listovou hrabanku z lesa. Vrstva by měla být alespoň pět centimetrů vysoká, aby se do ní mohli obyvatelé terária zahrabat.
  • Jsou také teplomilní, takže je třeba zajistit jim potřebnou teplotu – od 22 stupňů Celsia výš, podle druhu chovaného obra.  
  • Oblovky ocení brouzdaliště, někteří majitelé v teráriích vytváří dokonce i umělé vodopády. Líbit se jim bude také rostlinná dekorace, jenže až moc. Pokud bude v jejich dosahu, pochutnají si na ní.
  • Pozor na ostré kameny, o které by se mohly oblovky poranit.

Vděčný strávník
5d836c3c5d3cbobrazek.png

Obří šneci si pochutnají na zelenině či ovoci, případně na listech pampelišky, jitrocelu a podobně. Dobře tak zužitkujete například i zbytky tohoto druhu z kuchyně. Co k životu, respektive vývoji ulity, ještě nutně potřebují, to je sépiová kost případně drcené skořápky vajíček. Jelikož ve volné přírodě nepohrdnou ani bílkovinnou stravou, dopřejte jim i granule pro želvy.

Budou malí šnečci?

5d836b44d618bobrazek.pngPokud budete chovat šneky dva, pak se určitě dočkáte i jejich potomků. Nemusíte přitom složitě zjišťovat, zda máte samce a samičku. Oblovky patří mezi hermafrodity, takže mají samčí i samičí orgány. Aby ale došlo k oplodnění, musí si vyměnit genetickou informaci s druhým jedincem. Po páření pak kladou vajíčka oba dva. Mohou jich být až čtyři stovky a šnečci se z nich vylíhnou za dva až čtyři týdny. Chovatelé, kteří o takové nadělení nestojí, to ale dělají tak, že vajíčka zahrabaná v půdě rozdrtí či polijí vařící vodou. Rozhodně je nevyhazujte do volné přírody, kde by se šneci mohli vylíhnout!

Pokud se vám oblovka přemnoží, nebo ji doma už nechcete, rozhodně ji nepouštějte do volné přírody! Pokud by se tu rozmnožila, mohla by způsobit skutečnou katastrofu. Je velmi žravá a nemá přirozené nepřátele. Problém představuje hlavně nejčastěji chovaná oblovka žravá (Achatina fulica), která se zahrabe do země a je schopna přečkat i naši zimu.

5d836cca5ea7fobrazek.png
Čtěte také:

Reklama