Starat se o živého tvora učí děti zodpovědnosti a lásce k přírodě. Pokud jsou ale ještě malé, s chovem teprve začínáte, nebo mu nechcete věnovat příliš mnoho času a peněz, může být řešením pořízení strašilky. Jde o řád tropického hmyzu, který ale mnohem víc než brouka připomíná větvičku, list nebo třeba kůru stromu. To proto, aby mohl dokonale splývat s prostředím a vyhnul se útokům nepřátel. V závislosti na vzhledu se pak řadí do tří typů – strašilky, pakobylky a lupenitky.
Koupíte je za pár korun
Ačkoli jde o exotické živočichy původem nejčastěji z jihovýchodní Asie a Malajsie, nemusíte se obávat, že byste za ně utratili majlant. V závislosti na druhu (na světě jich existují tisíce) vás bude strašilka stát pouhé desítky korun. Důvodem je jejich poměrně snadné rozmnožování, o které se můžete pokusit i u vás doma. Spousta druhů strašilek se totiž rozmnožuje nepohlavně – samice naklade neoplozená vajíčka, z nichž se vylíhnou opět pouze samičky.
Můžete se s nimi i pomazlit
![5c3f0b0fd4229obrazek.png]()

Strašilky mají i tu výhodu, že je nemusíte hledat lupou. Většina druhů dorůstá velikosti mezi 10 až 20 cm, ale existují i větší jedinci. Proto si je děti mohou bez obav vyndat z insektária a „pomazlit“ se s nimi. Jen jim může být zpočátku nepříjemné jemné škrábání drápky, které mají strašilky na nožkách. Pozor byste si měli dát jen na ty druhy, které při ohrožení vypouští páchnoucí látku, nebo se brání stisknutím predátora nohama s trnitými výběžky.
Kde je ubytovat?
Na dno insektária dávají chovatelé podklad dle libosti. Někdo používá například rašelinu v kombinaci s pískem, molitan, kokosová vlákna, nebo třeba jen ubrousky, které při čištění průběžně vyhazují a nahrazují novými.
Strašilky můžete také chovat jen tak na volno, na pokojových rostlinách. Nemusíte se bát, že vám ulétnou, většina z nich má křídla (pokud vůbec) jen pro odstrašení nepřítele. Jediné riziko, které tak hrozí, je, že dobře maskovaného mazlíčka přehlédnete, a ublížíte mu.
Strašilky jsou noční živočichové, takže osvětlení jeho obydlí řešit vůbec nemusíte.
Co jim dát k snědku?
Strašilky jsou býložravci, proto je potěšíte čerstvými lístky rostlin. Ale ne ledajakými. Tropické, na které jsou zvyklé, nejspíš neseženete. Naštěstí většina druhů nepohrdne ani těmi z obyčejného ostružiníku.
Nezapomeňte ani na to, že strašilka potřebuje k životu také vodu. Proto je dobré insektárium pravidelně rosit a umístit do něj mističku s vodou. Pozor ale na velké nádoby, kde by se mohla utopit!
Nastudujte vše včas
Jaký druh strašilky vybrat a jakou péči právě ten konkrétní potřebuje? Nejen s tím vám poradí příručka zkušeného chovatele Pavla Peciny Bydlí s námi hmyz – druhy pro začínající chovatele – strašilky, pakobylky, saranče, kterou vydalo nakladatelstvím Fragment. Je psána stravitelně pro začátečníky a děti.
Čtěte také:
- Prasátko jako domácí mazlíček? Počítejte i se 140 kg!
- Pusťte si do bytu hlodavce! Které si děti zamilují?
- „Jestli se nevzdám svého psa, prý to špatně dopadne!“ děsí se věštby Marie (37)
Nový komentář
Komentáře
Také jsme začínali strašilkou a nakonec jsme jich měli plný pokoj.
Tak strašilkou to u nás začínalo
hodili mi strašilku
Sprintem ven uháním
kde je? co já vím...
Ač ctím pokojovou teplotu
už visela jsem na plotu
Zvířátka chci chlupatá
a strašilka je nahatá
Mazlit se chci s kožíškem
vládcem psím pelíškem