Kůže je největším orgánem lidského těla. Vytváří ochranu před vnějším prostředím, chrání nás před nadměrným chladem i teplem, před vstupem infekce do organismu, má ale i absorpční schopnost, takže umožňuje třeba aplikování léčivých přípravků (hlavně mastí). Ne každá kůže je však ideální a působením vlivů vnitřních i vnějších se na ní mohou vytvářet změny různého stupně nebezpečnosti.
Každý z nás určitě zná mnohé formy dermatologických nemocí, ať už je to akné, lupy, lupénka, bezpigmentové skvrny, ekzémy atd. Nicméně existují i změny, které mohou být dokonce životu nebezpečné - jsou to zhoubné nádory kůže. Mírnější formou jsou basaliom - roste pomalu a jen zřídka se šíří do vzdálenějších míst organismu, a spinaliom - nejčastěji se vyskytuje na uších, rtech a tváři.

Nejzávažnějším nádorem je melanom - zhoubná a rychle metastazující rakovina kůže, která je léčitelná pouze v raném stadiu výskytu. Vzniká převážně v kůži, a to nádorovým růstem buněk produkujících barvivo melanin. Tento růst je vyvolán zejména působením ultrafialové složky slunečního záření, ale také třeba potlačováním obranných reakcí organismu (např. při tlumení imunologických reakcí při alergii nebo po transplantaci). Melanom je zabiják, který má v České republice ročně na svědomí 300 lidí a kterého většinou lidé pustí do svého těla dobrovolně - častým opalováním bez ochrany.

Ano, vzniku zhoubného nádorového bujení v kůži můžete zabránit svým vlastním zodpovědným chováním a prevencí! Ta spočívá zejména v kvalitní ochraně před slunečním zářením: používání kosmetických přípravků s UV filtry, nevycházet v létě na slunce mezi 11 a 14 hodinou, pamatovat na to, že UV záření prochází vodou i mraky a odráží se od sněhu. Je prokázáno, že nejvíce rizikovým faktorem je intenzivní, opakované spálení kůže sluncem, a to zejména v dětství. Dále nepodceňujeme neobvyklé změny na kůži a včas navštívíme dermatologa.

Čeho bychom si měli na kůži všímat především? Sledujeme pigmentové skvrny, mateřská znamínka a jiné nepravidelnosti, a to v tomto smyslu:

* změna velikosti a tvaru - nádory jsou obvykle větší než 7mm
* změna obrysu - dříve hladký okraj se začne rýhovat nebo prohýbat
* změna barvy - nejčastěji jde o černání, modrání s nepravidelným rozmístěním pigmentu
* změna v prostoru - ploché ložisko roste "do výšky"
* změna citlivosti - často se v místě výskytu objevuje svědění, šimrání

Na bezplatné telefonní lince 844 111 125 věnované této problematice vám pomohou nalézt vhodného odborníka v okolí vašeho bydliště.

Prameny:
www.lekarna.cz
www.novinky.cz
www.fnspo.cz
 

Reklama