Nenápadné „céčko“: 3 největší mýty o žloutence typu C
Žloutenka typu C (jinak také hepatitida C) patří mezi vůbec nejzákeřnější onemocnění. Není totiž výjimkou, že virus, který se usadí a množí v těle, o sobě nedá vědět třeba i několik let. Řada lidí se přitom domnívá, že žloutenku typu C spolehlivě rozpozná, případně se vůči ní dokáže bránit očkováním. Jaké jsou nejčastější mýty o této nemoci?
1. Žloutenka typu C je nemoc narkomanů
Přenos žloutenky typu C probíhá primárně krví, proto je tato nemoc často spojována s narkomany. Ti ale zdaleka nejsou jediní, koho se hepatitida C může týkat. Do rizikové skupiny spadají také osoby často střídající sexuální partnery, zdravotnický personál nebo osoby s tetováním či piercingem (zejména pokud k němu došlo v nevyhovujících hygienických podmínkách). Zvláštní skupinu tvoří lidé, kterým byla podána krevní transfuze před rokem 1992. V té době se totiž krev dárců netestovala na přítomnost viru žloutenky typu C. V ojedinělých případech se pak žloutenka typu C může přenést i při porodu z matky na dítě.
2. Proti žloutence typu C je možné očkování
Není. Očkování existuje pouze pro typ A, který je známý také jako „nemoc špinavých rukou“, a pro typ B. Ten se stejně jako hepatitida typu C šíří především krví. Ačkoliv není k dispozici očkování, je žloutenku typu C možné léčit. Starou léčbu pomocí interferonu a antivirotik postupně nahrazují moderní metody, které jsou k pacientům mnohem šetrnější a vyznačují se i větší účinností.
3. Žloutenku typu C je možné spolehlivě rozpoznat podle toho, že zežloutneme
Toto tvrzení není zcela mylné. Nažloutlá kůže nebo oční bělmo skutečně mohou být průvodním příznakem, který vzniká v důsledku poškození jater. V případě typu C se však jedná spíše o výjimky. Tato nemoc se totiž projevuje velmi nenápadně, mnohdy dokonce nemá příznaky vůbec žádné. V počátečních fázích onemocnění se mohou objevit nespecifické projevy, jako je horečka, zvýšená únava, poruchy soustředění, svědění kůže nebo bolesti svalů a kloubů. Hepatitidu C může prozradit i tmavá moč, šedá stolice nebo napětí v pravém podžebří. U většiny nakažených jsou však i tyto projevy velmi nenápadné a lékaři nemoc nezřídka objeví během zcela jiných vyšetření. Každý, kdo se nachází v rizikové skupině, by tak měl podstoupit speciální test na hepatitidu C.
Patříte do rizikové skupiny? Otestujte se na www.hepatest.cz
Uložit
Uložit
Reklama
Reklama
Nový komentář
Přispět do diskuze můžete po ZAREGISTROVÁNÍ a
PŘIHLÁŠENÍ,
nebo přihlášení přes Facebook
Přihlášení
Nový komentář