Zpočátku máte pocit, že zkrátka už nejste v takové kondici, nebo jde jen o důsledek kouření. Zadýcháte se při chůzi do schodů, občas pokašláváte. Ale potíže se zhoršují. Jenže ani praktický lékař nemusí poznat, že jde o tak závažnou nemoc, jako je idiopatická plicní fibróza. Pokud ji neléčíte, zabíjí do tří let.

Idiopatická plicní fibróza (IPF) poškozuje plicní sklípky, jizví je, a tak bere plochu k dýchání. Plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Tato nemoc zabije v České republice ročně desítky pacientů. Její postup naštěstí brzdí léčba, která je v tuzemsku pouhých 5 let, ale má to háček. Pacienti se k ní často nedostanou, protože u nich nemoc odhalí pozdě. Projevy IPF praktičtí lékaři totiž často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc, zápal plic či srdeční selhání.

Nemusí jít o projev stárnutí

kašel„Velká část pacientů nepovažuje zpočátku pokašlávání a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztrátu kondice, či následek kouření. Mohou oddalovat návštěvu lékaře a velmi často, když už se k ní odhodlají, odchází domů utvrzeni ve svém přesvědčení, že „jenom“ stárnou,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, PhD, přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Přesně takovou zkušenost má i Radim Souček (73), který zhoršenému dýchání nepřikládal zprvu žádný význam. „Říkal jsem si – co taky chceš? Už seš starší, není divu, že se ti hůř dýchá,“ popisuje, jenže potíže s dýcháním se zhoršovaly, a tak vyrazil za plicní lékařkou. „Když jsem jí o tom řekl, že hůř dýchám, původně tomu nepřikládala větší důraz, ještě jsme na téma žertovali, že potíže s dýcháním má i ona. Po čase jí to však nedalo a poslala mě na specializované oddělení do nemocnice v Krči. A tam už padla finální diagnóza – plicní fibróza,“ vzpomíná.

Jak nemoc diagnostikovat?

„IPF je možné jasně určit při poslechu – lékař slyší charakteristický zvuk, připomínající odepínání suchého zipu. Lidé, kteří nemocí trpí, mívají také tzv. paličkovité prsty s nehty tvaru hodinového sklíčka,“ vyjmenovává profesorka Vašáková.

Nemoc se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi či hovoru, v pokročilém stádiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se nadechl. „Pacienti s pokročilou plicní fibrózou mohou být po komplexním přešetření kandidáty transplantace plic. V konečných fázích nemoci jsou pacienti zcela odkázáni na kyslík, případně pocit nedostatku kyslíku můžeme mírnit i opiáty,“ vyjmenovává Vašáková. S léčbou může pacient vzdorovat IPF roky a zvyšuje se jeho šance, že se dočká transplantace plic. Vyléčit ji všal nelze.

Důležité je přijít včas

Rychlost a včasnost diagnózy je pro další průběh nemoci naprosto klíčová. V časných a málo pokročilých fázích nemoci totiž dovedou lékaři plicní fibrózu a úbytek plicních funkcí zpomalit podáním účinných léků. Ty ovšem zdravotní pojišťovny v pokročilejších fázích nemoci již nehradí. Proto by ambulantní lékaři měli při prvním podezření okamžitě pacienta odeslat do některého ze 17 Center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů, kam nyní doputuje pouhá čtvrtina z odhadovaných 2 000 pacientů s IPF.  

Proč k nemoci dochází?

Ve světě trpí touto nemocí odhadem 5 milionů lidí. Důvody jejího vzniku však nejsou dosud známy. „Víme o vlivu genetiky, kouření, či dlouhodobém pobytu v prašných prostorách,“ říká Vašáková. Nejčastěji se IPF vyskytuje u mužů starších 60 let, kteří kouří nebo v minulosti kouřili. Postihnout však může i ženu nekuřačku.

Aby se povědomí o nemoci rozšířilo mezi veřejnost, otevřou se příští týden - v rámci Světového týdne IPF - ambulance plicních lékařů lidem v celé České republice. Jejich seznam naleznete ZDE.

Vychází také pacientská brožura a nemoci se věnuje i portál www.plicnifibroza.cz, který nabízí kontakty na odborníky a informace o možnostech účasti v klinických studiích.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama