Pálení žáhy, pocity těžkosti, bolení břicha a další příznaky zažívacích potíží poznal na vlastní kůži snad každý z nás. Jednou z příčin je i výrazná změna ve složení a způsobu úpravy stravy i životního stylu v průběhu posledního století. Výskyt zánětlivých, degenerativních a nádorových onemocnění výrazně narůstá. Odborníci upozorňují na to, že nenahraditelně klesá množství přirozené střevní flóry, tak důležité pro správné a zdravé trávení. Pomoci nám může Lacidofil. Jedná se o přípravek, který je určen například k léčbě a prevenci průjmových onemocnění, při akutní gastritidě.

Za naše zažívací problémy podle odborníků může i novodobé upravování pokrmů, které zcela vyřadilo mléčné kvašení, tedy přirození fermetační proces, který byl spojený s kolonizací stravy a následkem toho trávícího traktu laktobacily.

Další příčinou poklesu množství přirozené střevní flóry již v časném období vývoje jedince jsou zvýšená hygienická opatření při přípravě stravy pro novorozence a kojence či podávání širokospektrých antibiotik. Za normálních okolností je střevo osídlováno fyziologickou flórou již od prvních dní po narození. Stav, při kterém je trávící trakt touto flórou nedostatečně zásoben, může vyvolat nejčastěji průjmová a zánětlivá onemocnění. V takovém případě je vhodné podávat tzv. probiotika, což jsou živé bakteriální kultury nepatogenních organismů a produkty mléčného kvašení, které růst fyziologické flóry ve střevě usnadňují. Jedním z nejznámějších v naší republice je přípravek s obsahem laktobacilů – Lacidofil.

Lacidofil obsahuje kultury mikroorganismů Lactobacillus acidophilus a Lactobacilus rhamnosus. Laktobacily tvoří základní komponentu fyziologické střevní mikroflóry, jejíž přítomnost ve střevě je důležitá pro adekvátní průběh trávení. Mají schopnost měnit laktózu a jiné sacharidy na kyselinu mléčnou, která brání růstu patogenních a hnilobných mikrobů a podporuje ionizaci vápníku a železa z potravy. Laktobacily také produkují některé vitamíny (B1, B2, B6, B12, kyselinu listovou, niacin). Účinnost podávání kmenů Lactobacillus acidophilus a Lactobacilus rhamnosus byla hodnocena v řadě odborných studií. V jedné z nich vedlo podávání laktobacilů ke snížení výskytu potenciálních patogenů ve střevě, k úpravě průjmu, ke zkrácení doby uzdravení u pacientů s akutní gastroentritidou a významně přispělo k rychlejší úpravě průjmů u dětí léčených antibiotiky pro jiné onemocnění.