Přiznám se, že jsem si nemyslela, že by se to mohlo týkat i mě. Mluvím o potravinovém omezení, a to přesněji u mě o intoleranci lepku. Nejprve jsem byla touto skutečností trochu zaskočena, ale vše pramenilo jen z neznalosti a neinformovanosti. Záleží na vás, jak se k dané problematice postavíte. Já zvolila postoj takový, že jsem bezlepkovou dietu brala jako přechod ke zdravému životnímu stylu, který mně pomůže a udělá dobře nejen na duši, ale především na těle.

Lidí s intolerancí lepku dle průzkumů neustále přibývá. Žádná zaručená léčba nemoci doposud neexistuje. Jedinou léčbou je celoživotní přísná bezlepková dieta. Dnes se z bezlepkové diety stává také životní styl, který dodržují nejenom celiaci.

Alergie na lepek a celiakie jsou dvě odlišná onemocnění, avšak něco mají společného – nesnášenlivost lepku a léčbu pomocí bezlepkové diety. U bezlepkové diety je třeba si dát pozor na potraviny, které konzumujete, je třeba pozorně číst etikety a kupujte potraviny, které neobsahují výše uvedené obiloviny (ječmen, pšenice, žito, oves a špaldu). Naučte se číst složení nakupovaných potravin. Jen tak se dozvíte, co si kupujete, jestli jsou bezlepkové, kolik obsahují přídatných látek tzv. éček, jaká je doba spotřeby. Hledejte v prodejně znak pro bezlepkové potraviny – přeškrtnutý pšeničný klas.

Velkou výhodou je v dnešní době široký výběr bezlepkových potravin. Bezlepkové potraviny můžete koupit bez problému ve větších supermarketech. Obchodní řetězec TESCO nabízí bezlepkové potraviny řady Tesco Free From. Výrobky této řady neobsahující lepek (neboli gluten) a jsou vhodné pro osoby trpící tzv. celiakií nebo nesnášenlivostí lepku.

Měla jsem možnost vyzkoušet některé výrobky z řady Tesco Free From, a to konkrétně:
5adef1b6c3e07obrazek.jpg

  • Tesco Free From Tyčinka arašídová s mandlemi a pistáciemi polomáčená v čokoládě 35g
  • Tesco Free From Müsli s rozinkami, kokosem, lískovými ořechy a mandlemi 340g
  • Tesco Free From Sypká směs na přípravu instantní kaše bez lepku 250g
  • Tesco Free From Sypká směs na přípravu vícezrnného chleba bez lepku 500g

5adef1cc4dd80obrazek.jpgTesco Free From Tyčinka arašídová s mandlemi a pistáciemi polomáčená je ideální jako rychlá svačina. Takovéto tyčinky s sebou nosím v kabelce jako „poslední záchranu“, když nemám čas na svačinu, nebo v případě potřeby rychlého přísunu energie. Je to taková moje poslední záchrana a vždy se u mě v kabelce nebo batohu nějaká najde.

5adef1dfc17bbobrazek.jpgTesco Free From Müsli s rozinkami, kokosem, lískovými ořechy a mandlemi. Toto müsli je podle mě doslova „hodně jedlé“. Já je nejraději svačím společně s bílým jogurtem a ovocem. Někdo dává přednost sladké snídani a na tu se toto müsli také skvěle hodí. Musím říci, že na něj občas „chodím“ jen tak, když mě honí mlsná, protože mi nejen chutná, ale i krásně voní. Pokud tedy máte rádi vůni a chuť ořechů a rozinek, tak směle do toho. A mimochodem zbytku rodiny vůbec nevadila skutečnost, že je to müsli bezlepkové, s chutí se do něj pustili také.

5adef1efa1237obrazek.jpgTesco Free From Sypká směs na přípravu instantní kaše bez lepku, další možností na sladkou snídani nebo svačinu je instantní kaše. Instantní kaše používám jako svačinu, beru si je do práce, kde stačí jen směs rozmíchat v teplém mléku a doladit si ji dle aktuální chutě. Přidat můžete ovoce, ořechy, kakao, kokos, čokoládu, prostě to, co máte rádi. Praktická je instantní kaše i tam, kde nemáte možnost velkého vaření, třeba na dovolené.

5adef1fad5cbbobrazek.jpgTesco Free From Sypká směs na přípravu vícezrnného chleba bez lepku je šikovný pomocník, pokud si doma pečete bezlepkové pečivo. Směsi jsou praktické v tom, že máte vše rovnou namícháno a nemusíte řešit poměry a množství. V tomto balení najdete rovnou směs na pečení chleba i sušené droždí. Jediné, co musíte přidat, je vlažná voda dle návodu, vše smíchat a prohníst. Je to opravdu jednoduché a zvládne to každý. Směs můžete brát jako základní a klidně do ní přidat o něco navíc. Já mám opravdu ráda semínka, tak jsem ještě přidala lněné semínko a slunečnici. Výsledný chléb mi chutnal a mile mě potěšil v tom, že od klasického vícezrnného byl takřka k nerozeznání.

Tento článek a mnoho dalšího naleznete na blogu Dobroty do bříška (klikněte).

Více informací o produktech naleznete zde.

Přečtete si také: