Dnes už asi nikdo nepřijde na to, kdo vymyslel věšák. Někde jsem četla, že to byl určitě muž a Angličan. Je přece všeobecně známo, že v této zemi mají sluhové výjimečné postavení. Ať už to byl kdokoli, přišel na dobrou věc. Pravého němého sluhu sice může nahradit jakákoli židle nebo křeslo, ale nevypadá to hezky a šatům to taky nesvědčí. Není nad elegantního sluhu, který dobře slouží a nekritizuje za to, že puky jsou složeny nedbale.

Když se mluví o věšáku, představíme si většinou předsíň, chodbu nebo halu. Ale věšák můžeme prakticky využít snad v každé místnosti. Ať už v klasické podobě, nebo jako němého sluhu.

Věšák do předsíně, vstupní chodby či haly beze všech pochyb patří. Měl by zde sloužit k příležitostnému odkládání svršků nejen návštěvám, ale i domácím. Oceníme jej zde hlavně v podzimním a zimním období, kdy se chceme co nejdříve po příchodu z venkovní nepohody zabavit promoklých nebo zasněžených kabátů a bund. V létě na něj věšíme bundičky, sáčka, abychom je v případě potřeby měli okamžitě při ruce.

Stojací věšák je jakýmsi luxusním kouskem, který si v předsíni nemůže dovolit každý. Rozhodně se nehodí do malých předsíní, kde se sami sobě stěží vyhýbají dva lidé. Stojací věšák totiž potřebuje ze všech stran prostor, aby mohl svoji funkci řádně plnit. Jeho prioritou je umožnit snadné odkládání svršků. Ovšem ti, kteří mají velkorysé vstupní prostory, by se rozhodně tohoto druhu věšáku neměli vzdávat. Dokáže být sám o sobě nádherným estetickým prvkem, který dá vaší hale či předsíni duši i tvář.

Při výběru stojacího věšáku je potřeba dát pozor na následující fakta. Vyzkoušejte si stabilitu věšáku. Klidně si na něj ještě v obchodě zkuste pověsit třeba bundu – samy se na něj nevěšejte, nemusel by to vydržet. Pokud se naklání na stranu už při tomto pokusu, jděte o věšák dál. Tímto krokem – pověšením vlastního svršku již v obchodě – se zároveň vyvarujete dalšího nemilého překvapení, na které byste mohli přijít až po zakoupení. Věšáčky totiž musí být praktické na provlečení ouška. Je to banalita? Přece nechcete, abyste až doma zjistili, že přes tu pěknou kuličku na konci háčku poutko od bundy nepřetáhne. V neposlední řadě si rozmyslete, jaký styl vlastně v chodbě preferujete, aby věšák ladil s ostatním vybavením místnosti. V supermoderní předsíni by se asi lépe vyjímal věšák třeba s elegantní čistou linkou a geometrickými tvary než vyřezávaný solitér. A ještě jedna přednákupní rada: Uvědomte si, co od věšáku budete chtít. Usnadní vám to výběr. Věšák nemusí sloužit jen na pověšení šatů, jeho součástí může být držák na deštníky, zrcadlo, nebo dokonce malé přihrádky na drobnosti, jako jsou klíče. Věšák taky může poskytovat možnost zavěsit si tašku nebo dětskou bundičku o něco níže.

Ale nemusíte si zoufat, pokud máte předsíňku tak na jedno otočení. Řešením pro malé vstupní prostory jsou jednotlivé samostatné háčky nebo nástěnné věšáky z různých materiálů (dřevo, kov, plast), většinou doplněné policí na odkládání drobnějších kousků oblečení (čepice, šály, rukavice…). To ovšem neznamená, že máte-li krásný dekorativní stojací věšák, musíte se jej vzdát. Buďte odvážní a kreativní. Nedržte se při zdi. Nechte fantazii pracovat. Stojací věšák může být i krásným netradičním doplňkem interiéru.

Pokud vám ladí s ostatním zařízením, směle jej zařaďte do vybavení obytných prostor. I kdyby měl sloužit jen pro potěchu oka či jako velice originální věšáček pro obraz. Můžete jej i využít jako odkladač pro kabelky, korálky, náramky, pásky. Nedávno jsem viděla věšák i v koupelně. Visely na něm župany všech členů rodiny a ručníky. Fantazii se meze nekladou a tuto jsem ocenila.

Já doma věšák mám – klasický „thonetový“. Je nejenom dobrým sluhou, ale ještě dělá parádu. A mám ho za to ráda – do ničeho mi nemluví. Je to ten pravý anglický němý sluha...

Máte doma němého sluhu?
Jak vypadá?
Je dřevěný, kovový, se zrcadlem?
A kam jste ho umístili?
Na co věšíte kabáty nebo bundy?
Líbí se vám klasický Thonet?

Jsem zvědavá, na co doma věšíte věci (ne na co se věšíte vy)...