tuk-seznam-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Inzulín, hormon produkovaný endokrinní žlázou slinivkou břišní, má v našem těle celou řadu důležitých funkcí. Tou základní je, že reguluje množství živin v krvi. Především se jedná o hladinu krevního cukru, ale vliv má také na metabolismus tuků a bílkovin. V praxi to znamená, pokud pozřete ve stravě sacharidy, dáte tím povel slinivce, aby uvolnila do krve inzulín. Ten má za úkol cukry zpracovat a nasměrovat je do našich svalů.

V případě inzulínové rezistence (tedy špatné nebo snížené citlivosti na inzulín) buňky našeho těla reagují na inzulín nestandardním způsobem a nedokážou zpracovat přijatý cukr ani snížit hladinu cukru v krvi. Časem se tedy buňky stávají doslova imunní vůči inzulínu, a to poškozuje jednak samotnou slinivku a jednak správné fungování metabolismu tělesných tuků. Jelikož tělo neumí cukr zpracovat, je jedinou možností ho uložit. Lékařský výzkum World health organization potvrzuje, že tímto typem metabolické poruchy trpí přibližně 9 % celosvětové populace.

Příznaky inzulínové rezistence

 • Nadváha nebo obezita – I přes pravidelnou konzumaci převážně racionální stravy není možné snížit výrazným způsobem tělesnou hmotnost.
 • Zvýšená hladina krevního cukru
 • Akné a jiné kožní problémy – Dochází například ke vzniku cystického (hlubokého) akné.
 • Oteklé kotníky – Obecně se objevuje problém s hospodařením s vodou v těle, otékají kotníky nebo celá lýtka.
 • Padání vlasů – Především u žen.
 • Syndrom polycystických ovarií – Více o tomto onemocnění si přečtete zde.

Jak postupovat v případě rezistence

Předně je velmi důležité říci, že neexistuje žádný test, který by inzulínovou rezistenci potvrdil. Ovšem doporučujeme při pozorování výše uvedených příznaků návštěvu praktického lékaře nebo obezitologa. Lékař vám bude hlídat hladinu krevních cukrů a tuků, která může o vašem metabolismu mnoho napovědět. 

 • Cvičení – Můžete zvolit libovolný druh sportu, ale důležitá je pravidelnost (alespoň 3 x týdně) a trvání fyzické aktivity alespoň 40 minut. Fyzická zátěž, a především sportování pomáhá podpořit distribuci cukrů do svalových vláken a tím snižuje jeho hladinu v krvi. Výhodou je, že výsledky můžete čekat prakticky okamžitě. Podle zahraniční studie zabývající se inzulínovou rezistencí a hubnutím se budete cítit lépe již bezprostředně po aktivitě.
 • Pracujte s přijatými cukry chytře – Omezte ve stravě jednoduché cukry, a naopak se zaměřte na ty kvalitní. Překonat neovladatelné chutě na sladké vám pomůže překonat dostatečný příjem komplexních sacharidů. Jezte dostatek luštěnin, brambor, rýže a celozrnné mouky. Dobrý pro vás bude ale také low carb způsob stravování – tedy jídelní styl, kdy přijímáte vysoké množství bílkovin a tuků, ale prakticky minimum sacharidů. Také omezte na minimum příjem fruktózy (tedy ovocného cukru). Z ovoce si vybírejte především to bobulové, které obsahuje cukru malé množství. Výzkumem byla zjištěna přímá souvislosti mezi vysokým příjmem fruktózy a následně inzulínovou rezistencí. 
 • Vláknina v hlavní roli – Vláknina v potravě nejen napomáhá lepšímu trávení, ale také snižuje glykemický index (potraviny s nízkým glykemickým indexem inzulín dlouho zpracovává, a proto cukry z nich tělo ihned neodkládá). Přidáte-li do své stravy dostatečné množství vlákniny, pomůžete tak i správnému fungování krevního cukru. Rozpustná vláknina navíc snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zamezuje chuti k jídlu. Zahraniční studie nalezla totiž souvislost mezi vysokým příjmem rozpustné vlákniny a metabolismem hormonů produkovaných slinivkou břišní. Hlavním zdrojem rozpustné vlákniny jsou ovesné vločky, celozrnná mouka, luštěniny nebo například lněná semínka. Od věci ovšem není ani zakoupit výživový doplněk s obsahem rozpustné vlákniny – například psylium.
 • Omezte stres – V dnešní velmi rychlé době se tato rada může zdát jako absurdní, ale častokrát bohatě postačí najít si denně hodinku jen pro sebe a hledat aktivity, u kterých duševně odpočíváme. V případě, že se potýkáte s inzulínovou rezistencí se rovněž doporučuje přidat denně jednu hodinu spánku. Pokud máte se zvládáním stresu problémy dlouhodobě, nestyďte se vyhledat pomoc odborníka. Existuje totiž rovněž lékařská studie, která potvrzuje přímý vliv stresového hormonu kortizol na vznik a zvyšování rezistence na inzulín.
 • Přerušovaný půst – Tento současně velmi populární stravovací systém bývá lidem s rezistencí na inzulín velmi doporučován. Jedná se o typ stravování, kdy jdete zcela proti trendu „jíst malé porce a pětkrát denně.“ Ba naopak se najíte například 2-3 denně, ale opravdu velkými porcemi, které pokryjí váš denní příjem. Vtip je v tom, že pokud jíte malé porce několikrát denně, stále tak aktivujete svůj inzulín. A pokud máte rezistenci, v krvi se jen hromadí další a další krevní cukr. Kdežto u přerušovaného půstu produkujete inzulín jen dvakrát až třikrát denně. Více o přerušovaném půstu se dozvíte v našem starším článku, kde vám poradíme, jak si jídelníček sestavit. Chci zhubnout, je opravdu nezbytné jíst pětkrát denně? Vyzkoušejte přerušovaný půst.

Čtěte také: 

Zdroj:  WHONational library of medicineLab test onlineInterní medicína - prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc

Reklama