Pan J. je slušný a spořádaný člověk. Je mu necelých pětatřicet. Jednou týdně se večer rozloučí s manželkou, políbí osmiletou dcerku na dobrou noc, nasedne do rodinné Felicie a vyrazí do šedesát kilometrů vzdáleného velkého města. Prý za kamarády. Skutečnost je ovšem jiná. Pan J. je totiž exhibicionista.
Potkali jsme se náhodou a při zcela jiné příležitosti - oba manželé přišli spolu se svou dcerkou do pedagogicko psychologické poradny, kdy pracuje můj známý, protože holčička měla problémy s psaním a čtením. Postupně však pravda vyšla najevo a pan J. souhlasil, že mi, zcela anonymně, odpoví na pár otázek.

Máte manželku a dceru - uspokojuje Vás sexuální život s Vaší ženou?
V podstatě ano, docela si rozumíme, teda i po sexuální stránce. Jinak spolu vycházíme skvěle. Mám svou ženu vážně rád.

Proč ale jezdíte pravidelně do města?
Já to dělal už než jsem si ji vzal. Teď se to snažím omezit, nedovedete si ani představit, jak se bojím, co by se stalo, kdyby mě někdo chytil nebo třeba poznal. To jí nemůžu udělat. Ani dítěti. Jenže si nemůžu pomoct, čas od času to prostě potřebuju. Je to něco úplně jiného, než normální sex. A nikomu tím přece neškodím, ne?

Co tedy vlastně děláte?
No, vyberu si nějaký park, nějaké stinné místo, a když jde kolem nějaká žena, ne děti, těm bych něco takového neudělal, ale nějaká pořádná ženská, klidně i starší, ale ne zase babička, no tak se jí ukážu. Jsem teda v podstatě normálně oblečený, jenom si rozepnu poklopec a vyndám... víte co. Žádné pobíhání jenom v kabátě.

A potom?
Když se lekne nebo nějak zaječí, tak je to nejlepší. Občas mi některá vynadá, to je taky dobré, nebo říkají takové ty věci jako že nic moc, že ho mám malého - to asi aby si dodaly odvahu, ale to taky moc nevadí. Nejhorší bylo, když se do mě jedna pustila kabelkou - mlátila mě hlava nehlava a musel jsem utíkat. No a pak si trochu pomůžu rukou a je to...

Nic jiného Vás neláká? Nějak se k těm ženám přiblížit, dotknout se jich?
Jenom to ne! Tohle mi úplně stačí. Vlastně bych s tím rád přestal, už jsem to i zkoušel, jenže pak je to ještě horší, bojím se, že bych se neovládl a mohl třeba něco udělat někde blíž, kde by víc hrozilo, že mě někdo pozná.

Zkoušel jste nějakou léčbu?
Ne, zatím ne. Až teď to teda asi zkusím, jestli to pomůže. Vážně s tím chci přestat. Kdyby se na to přišlo, ztratil bych ženu i dceru - vlastně i kvůli tomu jsem se nikdy nešel léčit, bál jsem se, že mi zakážou se s nimi stýkat, ale pan doktor říkal, že k tomu není důvod a že manželce nic neprozradí, oficiálně budu chodit na relaxace, protože jsem přepracovaný, takže to zkusím...

Takže manželka o Vaší zálibě nic neví?
Naštěstí ne. Myslím, že by to neunesla. Jenom doufám, že si nemyslí, že mám nějakou bokovku. Ale i kdyby, pořád lepší, než kdyby přišla na to, jak je to doopravdy.

A nezkoušel jste to nějak legálně? Třeba nějaké ženě zaplatit...
Jenže to by pak nebylo to ono, taková představa mě vůbec nebere. Lidé si často myslí, že když se potká exhibicionista s voyeurkou, tak by jim to spolu mohlo klapat, jenže o tom to není, že byste se s nějakou ženou dohodl, že se na vás podívá...

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů v léčbě.
Není zač.

A na závěr ještě slovo odborníka - co je to vlastně exhibicionismus? MUDr. Cyril Höschl říká, že jde o opakovaný nebo stálý sklon k veřejnému obnažování se. Během expozice dochází (ne však nutně) k sexuálnímu vzrušení a celý akt je často dovršen masturbací. Exhibicionisté přitom prakticky vždy bývají heterosexuální muži, přičemž u některých jde o výlučný způsob sexuálního vyžití, jiní vedou zároveň normální sexuální život - frekvence exhibování pak může růst například v období partnerských krizí. Potřeba obnažování se přitom bývá nutkavého charakteru a je obtížně ovladatelná. Obnažovat se ovšem mohou nejen exhibicionisti - takové chování může předcházet i znásilnění nebo surové výzvě ke koitu u sadistů nebo mentálně narušených osob. Proto ne každý, kdo se obnažuje, je "neškodný exhibicionista" a opatrnost je na místě. Obzvláště u mladších jedinců může exhibicionismus a vzrušení, způsobované především úlekem oběti, přerůst v násilné chování.

Co si myslíte o exhibicionismu Vy? Připadá Vám neškodný? Setkala jste se někdy s exhibicionistou? Jak jste jednala? Jak byste reagovala, kdybyste zjistila, že Váš partner nebo muž je exhibicionista?

Reklama