Trápíte se dietami, nejíte, dělíte stravu, od tří už jen pijete neslazené tekutiny a ručička na váze ne a ne poskočit pod vaši dlouhodobou váhu?

 

Opravdu se snažíte, ani pohyb vám není cizí, ale kila se vás drží jako klíště? Pak je na čase zamyslet se nad tím, proč se hubnutí nedaří. Může za tím být skrytý nějaký zdravotní problém.

 

 

Štítná žláza (Thyroid) 
Pokud je její činnost snížená, nedostává se tělu hormonu tyroxinu a metabolismus je zhruba o desetinu pomalejší. Mezi příznaky patří hlubší hlas, zácpa, zvýšená hladina cholesterolu, suchá kůže, zimnice, potíže se soustředěním.

 

Dietu a cvičení by měly doplnit léky, samy o sobě však k nižší váze nestačí.

 

Vaše tělo nesnáší některé potraviny

Potravinová intolerance se sice většinou projevuje štíhlostí, ale může tomu být i naopak.

Projevuje se nadýmáním, mezi příznaky dále patří bolesti břicha, kručení v něm, říhání, dušnost, vyrážky, citlivý žaludek. Nejlépe je vyloučit potravinu, na kterou je člověk alergický, poté se daleko lépe daří kontrolovat váhu.

 

Stres a psychické potíže

Kila navíc mohou svědčit o tom, že si nevíte rady s depresí nebo třeba se stresem.

Při stresu se sice metabolismus zrychluje, ale pokud člověk jí výrazně nadmíru, přibere.

Důležité je připravit se duševně na to, že stresu budete muset čelit. Není to však jednoduché, neboť ti, kteří jsou zvyklí stres „zajídat“, mají toto spojení hodně zafixované.

 

Klimakterium

Menopauza přispívá ke zvýšení váhy, ale pouze k mírnému, v rozmezí dvou, tří kilogramů. Tuk se ukládá kolem pasu, nikoli jako dříve kolem stehen a boků. Ukázalo se, že ženy, které užívají hormony v klimakteriu, na tom jsou s váhou lépe než ty, které hormony neužívají.

 

Hormonální nerovnováha

Také jen žen se týká syndrom polycystických ovarií. Hlavní příčinou stoupající váhy a dalších potíží je nadbytek mužského hormonu testosteronu, vajíčka se neuvolňují z vaječníků, ale tvoří se cysty.

 

Mezi příznaky patří kromě nepravidelné menstruace problémy s otěhotněním, náladovost, chloupky ve tvářích, akné, zvýšená hladina cholesterolu.

Stav mohou zlepšit léky, je však třeba jejich účinek posílit cvičením a případně zmenšením porcí jídla, vyplatí se omezit sladkosti.

 

Časté opakování diet

Někdy však nemusí dieta zabírat z prostého důvodu – je to váš x-tý pokus o zhubnutí. Svaly ve vašem těle postupně nahradila tuková hmota, a ta potřebuje méně energie. Hubnutí je pak stále těžší.

 

Jak hubnete? Daří se, nebo to nepotřebujete?