Je to až k neuvěření, ale odhaduje se, že počet neplodných párů v České republice je 15 až 20 procent. A jejich počet stále roste. Jak je to možné?

Andrea (35) je typickým příkladem. Bylo jí 32 let a rozhodla se, že je konečně čas na to pořídit si dítě. Ale už jsou to tři roky a vysnění potomek v nedohlednu. „Myslela jsem si, že to bude v pohodě. S přítelem jsme se vzali a dohodli se, že začneme pracovat na miminku. Ale zjistila jsem, že s ním nemůžu přirozeně otěhotnět. Nikdy by mě nenapadlo, že se mi to může stát,“ vzdychá Andrea, která má za sebou desítky vyšetření u různých lékařů. 

people

„Za neplodnost páru je zodpovědný asi ve 40 procentech muž a ve 40 procentech případů žena. Neplodnost zbývajících 20 procent párů je způsobena kombinací faktorů u obou partnerů,“ říká ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně David Rumpík. A to je právě případ Andrey a jejího manžela Romana. „Můj problém je v nedostatečné tvorbě a zrání vajíček a u manžela v tom, že má líné spermie,“ vzdychá Andrea.

Co na to má vliv?

Mezi nejčastější příčiny neplodnosti páru patří právě nekvalitní spermie nebo jejich malé množství. „Zatímco před 15 lety byla norma 80 milionů spermií v jednom mililitru, dnes je to 15 milionů,“ uvádí lékař. Svůj vliv na to má i současný styl života. Kouření, alkohol, notebook na stehnech, těsné spodní prádlo, odkládání početí do pozdějšího věku, ale i prodělané nemoci v dětství, úrazy nebo podstoupení chemoterapie.

„Všechny tyto aspekty vedou k vzrůstajícímu počtu asistovaných reprodukcí, které jsou časově i finančně nákladné,“ vysvětluje MUDr. Jaroslav Hulvert, primář kliniky umělé reprodukce.

Andrea se zatím „léčí“ tak, že bere hormonální přípravky, které uzrávání vajíček podporují. A Roman? Tomu sice žádné hormony nepomůžou, ale i tak dělá všechno pro to, aby byly jeho spermie kvalitnější.

„Doktor mi doporučil, abych se vyhýbal kouření, nadměrné konzumace alkoholu, zbytečně se nestresovat a hodně sportovat. Ale rovnou jsem musel zapomenout na moji oblíbenou cyklistiku, která prý spermiím nesvědčí,“ říká Andrein manžel, který také upravil svůj jídelníček. „Jím teď hodně ovoce a zeleniny. Navíc jsem si koupil i potravinové doplňky, které mají mít dobrý vliv na potenci, jako je selen, zinek, vitamíny C, E a B. Andrea mi koupila i ženšen,“ přiznává Roman.

A hlavní je se nevzdávat. „Pořád doufáme, že se nám povede počít dítě. Lékaři nám radí, ať se tím hlavně nestresujeme, ale pořád musím myslet na to, že jednou to konečně vyjde,“ doufá Andrea.

Co je neplodnost?

Jako nemoc byla již oficiálně uznána Světovou zdravotnickou organizací. Charakterizuje se jako neschopnost páru přirozeně počít dítě po roce nechráněného pravidelného styku. V devadesáti procentech případů má neplodnost diagnostikovatelnou příčinu nebo je kombinací několika příčin.

Reklama