eat

Přejídáte se často? Dejte si pozor, možná jste regulérní narkoman. Zvláště, máte-li chuť na vysoce kalorické potraviny, jako je bůček, klobásy či máslové dorty.

Víte, že u nutkavého přejídání vysoce kalorickými potravinami působí v mozku stejný mechanismus jako při závislosti na drogách? A pak se divte tlouštíkům, že jsou tak šťastní! Droga totiž v těle uvolňuje dopamin, který způsobuje pocit spokojenosti a radosti.

Vědci na to přišli pomocí pokusů na myších

Jedné šedé (nebo spíš bílé) myší skupince předkládali k obvyklé stravě anglickou slaninu, salám a čokoládu, druhé pouze běžné zrní. A hádejte, co jim víc chutnalo!

Bylo to stejné jako u lidí. Zvířata si rychle vyvinula zvyk přecpávat se kaloricky vydatnější a mnohem chutnější stravou a rychle ztloustla. Ale to není všechno.

Souběžně s tím reagovalo jejich centrum radosti stále méně! Úplně stejně reaguje mozek narkomanů. Ke stejnému požitku také potřebuje stále vyšší a vyšší dávky. Podle vědců tyto výsledky potvrzují, že závislost na drogách a obezita jsou založeny na stejných neurobiologických mechanismech.

Mění se i chování

Výzkumníci hlodavce naučili, že v momentě rozsvícení červeného světla dostanou elektrický šok. Zatímco myši živené ne moc chutným zrním se při červeném světle lekly a přestaly žrát, ty, co se cpaly sýrem a slaninou, žraly vesele dál. Ani rána do kožichu je od laskomin neodehnala. Studie ukázala, jak zvířata zcela ztratila kontrolu nad svým chováním, což je první známka závislosti.

Nepřipomíná vám to něco? Nespořádaly jste právě celou bonboniéru nebo se včera u televize nenaládovaly hroudou goudy a nohou čabajky? Ten slastný pocit, to štěstí, které pár minut proudilo v žilách! Vždyť já to sama moc dobře znám. A pak křeče v žaludku, bolavý žlučník a výčitky svědomí. Ale jen do té doby, než se vám udělá dobře. Pak vás zase ovládne ta zatemňující touha, která každé vaší buňce i myšlence falešně slibuje: „DNES NAPOSLED a pak už nikdy!“

Jídlo jako droga se od heroinu přece jen liší. Bez jídla nepřežijeme, takže vlastně malé množství drogy stále potřebujeme. Který feťák si ale dokáže odvyknout tak, že denně trochu drogy prostě zkonzumovat musí. Který odolá, jestliže má denně před očima hory svého fetu, po kterém se stačí jen natáhnout?

Představte si v každé ulici dva tři obchody s pervitinem, extází či heroinem. A jako lákadlo venku na ceduli: DNES čerstvá marihuana! Jarní SLEVY na kokain! Víkendová AKCE – vše za polovic! Dovedete si představit smažku s absťákem, která by odolala a šla si raději koupit kilo rajčat a celozrnnou housku? To už musí být vůle! A takovou musí mít tlouštík, který chce zhubnout a zbavit se své závislosti!

Věříte tomu, že můžete být závislá hlavně na kalorických pochutinách? Už jste s takovou závislostí někdy bojovala?

Reklama