Cítíte se neustále unavení, oteklí a ještě navíc snad přibíráte už i ze vzduchu? Pak možná nefunguje správě váš lymfatický systém. Jeho činnost se totiž začíná zejména u žen po třicítce zpomalovat.

hubnutí

Co je to vlastně ta lymfa?
Lymfa (míza) je nažloutlá tekutina, která u lidí a některých živočichů koluje v lymfatickém systému. Má podobné složení jako krevní plazma. Lidské tělo jí obsahuje asi jeden litr. Je to dokonale propracovaný systém proudící spletí cév a uzlin zachytávající cizorodé částice, mikroorganismy. Také vstřebává tuky, které odvádí z periferie k metabolickému zpracování. Má proto výrazný podíl na správném fungování imunitního systému. A bohužel také velmi často i na tom, že se nám nedaří hubnout, nebo dokonce přibíráme na váze.

Kde a jak vzniká?
Vzniká v mezibuněčných prostorech z tkáňového moku. Za 24 hodin se v těle vytvoří asi 2,5 litru. Nejprve se shromažďuje v mízních vlásečnicích (lymfatických kapilárách). Odtud pokračuje dál širšími cévami a na různých místech těla se pročišťuje v lymfatických uzlinách. Lymfatické cévy se postupně spojují do tzv. ductus thoracicus, která mízu odvádí do žilního systému. Necirkuluje tedy jako krev v uzavřeném oběhu.

Jaká jsou rizika zpomalení toku lymfy, tedy kromě přibývajícího věku a váhy?
Tok lymfy mohou zpomalit nebo docela zastavit úrazy (hojení vředů, regeneraci po úraze), váhové úbytky, ale také na první pohled běžné civilizační zlozvyky, jako přejídání či málo pohybu. Na pozoru bychom se měli mít ale už při prvních příznacích, které se projevují jako celková únava, neschopnost čelit zátěži, častým infekčním onemocněním, otoky v oblasti kotníků, obličeje a později i břicha, otoky rukou, prstů a rovněž celkovou psychickou nepohodou. Špatná funkčnost lymfy může být také důvodem, proč se nám na kůži tvoří nenáviděná pomerančová kůže, tj. celulitida

Pomerančovou kůží trpí hlavně ženy.
Ano, ženy to mají horší, to je nepopiratelný fakt. Naše pohlavní hormony s námi totiž pěkně cvičí celý život. Výkyvy pohlavního hormonu estrogenu, ať už jsou způsobeny nadměrnou fyzickou zátěží, extrémními dietami či něčím jiným, způsobují změny v podkožním vazivu. Jeho pevné provazce v podkoží žen jsou všechny umístěny souběžně a kolmo k povrchu kůže. Uzavírají mezi sebou shluky tukových buněk a vytvářejí pomyslné „kapsičky“. Pokud tukové buňky zbytní, začnou se vytlačovat cestou nejmenšího odporu – tedy nahoru. A tak vzniká hrbolatá pomerančová kůže, ze které máme při pohledu do zrcadla málem infarkt. Co s tím? Existuje jediná cesta: Upravit jídelníček a „zapnout“ znovu oběh lymfy.

A jak ji, jak vy říkáte, zapnout?
Hlavním předpokladem aktivace lymfy je zapojení co největšího počtu svalů, včetně dýchacích, a dobré prokrvení pokožky. Jinými slovy, když se hýbeme, lymfa proudí, když ne, lymfa stojí. Dobrým pomocníkem jsou procházky, ale také dynamické sporty, jako například tenis, volejbal, a péče terapeuta či maséra, který speciálními hmaty a cviky odstraní svalové blokády bránící toku lymfy. U lidí, kteří netrpí žádnými zdravotními potížemi, pomůže i přístrojová lymfodrenáž. Samozřejmostí je také změna jídelníčku a dostatečný pitný režim. Hlavně bychom měli omezit sůl a obohatit jídelníček o bílkoviny.

MUDr. Karel Martiník, Institut zdraví, Hradec Králové

MUDr. Karel Martiník

Závěrem

Je mnoho cest, jak můžeme zlepšit a zkvalitnit svůj život. Můžeme změnit jídelníček, můžeme přidat do svého deníčku procházku, běh nebo jiný sport. Můžeme změnit celý svůj životní styl. Důležité je, abychom se cítili dobře. Fyzicky i duševně.

Reklama