shutterstock-537637156.jpg
Foto: Shutterstock

Stručně řečeno, ortosomnie je stav, když nemůžete spát, protože se stresujete z toho, že se třeba málo nebo nekvalitně vyspíte. Jde vlastně o posedlost snahou o dokonalý spánek, která nám ale nedá spát.

Abychom mohli kvalitu našeho spánku zlepšit, neměli bychom být posedlí sledováním spánku, ale měli bychom se spíše zaměřit na to, jak své problémy se spánkem vyřešit. Příznaky ortosomnie jsou únava, podrážděnost, stres, úzkost a problémy s koncentrací a pamětí.

Za ortosomnii může tak trochu i současná nabídka přístrojů pro měření spánkové aktivity, aplikace v mobilu, různá literatura, pořady a mnohé jiné výdobytky naší doby. Díky nim se totiž až moc soustředíme na to, co je nejlepší pro náš spánek a někteří ho až příliš zkoumají.

eewezz.jpg
Foto: Shutterstock

Výzkumníci z Rush University Medical College a Feinbergerovy zdravotní školy na Northwestern University pojem ortosomnie zavedli v roce 2017. Popsali přitom nový fenomén, který nebyl typickou nespavostí, s jakou se setkáváme při insomnii nebo při opačném jevu, tedy hypersomnii.

Autoři říkají, že tento termín zvolili, protože perfekcionistická snaha dosáhnout dokonalého spánku je podobná nezdravému zaujetí zdravou výživou, které se nazývá ortorexie.

Podle výzkumníků mohou aplikace a přístroje pro měření spánku přeceňovat množství spánku, které máte, zvláště pokud se zaměřují na sledování pohybu. Pokud například ležíte v posteli, ale jste vzhůru, přístroj si může myslet, že spíte. Zatímco zařízení, která sledují srdeční frekvenci nebo dýchání, poskytují lepší data, stále generují pouze odhady.
 
Podle Kelly Glazer Baron, PhD, MPH, psycholožky, výzkumnice a klinické pracovnice v programu poruch spánku na katedře behaviorálních věd na Rush University Medical Center někteří lidé až moc spoléhají na každodenní získávání dat z měřičů spánku, aby zlepšili svůj duševní a fyzický život. Dodává však, že někteří zacházejí příliš daleko, a může to pro ně být naopak spíše stresující.

Zdroje: Journal of Clinical Sleep Medicine, Rush University

Reklama