Dobře si ustlat znamená dobře se vyspat, a dobře se vyspat znamená nevstávat unavená a mít prima den.

Matrace je pilíř kvalitní postele
Máme dvě možnosti – s pružinami nebo bez. Obě varianty mají své zastánce i odpůrce. Nutno říct, že na množství pružin je přímo závislý komfort spánku, čím více jich je, tím lépe se přenáší a rozděluje váha. Kdosi prý spočítal, že člověk během noci změní svoji polohu až stokrát. Hodně prodyšné jsou i sendvičové matrace s polyuretanovým jádrem, jádro s otvory, jejichž velikost a hustota určuje pružnost, mají i kaučukové a latexové matrace.

Povlečení jako třešnička na dortu
Ložnici prozáří barvy, tedy nutno dodat především pastelové barvy, navíc příjemně sladěné na tkanině i s nábytkem, případně se závěsy a záclonami i roletami. A také barvami na stěnách. No, zkrátka je to trochu kumšt vyladit ložnici tak, aby nám dobře sloužila. Na povlečení se nejčastěji používá bavlna nebo len, někdy ale také satén. Má tu výhodu, že je noblesní, ale studí.

Světlo ano, ale tlumené
Nejdůležitější jsou malé lampičky. Ty bychom měli mít na nočním stolku, případně zavěšené na zdi nad hlavou. Stínidlo takové lampičky by mělo světlo rozptylovat a zamezit nepříjemnému oslnění. Stropní světlo by nemělo být zavěšeno přímo nad lůžkem. Tuto radu oceníte, když ho pověsíte mimo lůžko a kužel světla se bude lámat buď o stěnu, nebo o strop. Z toho důvodu je nejvhodnější stropní přisazené světlo anebo nástěnná či stojací lampa.

Nepřehlížejme maličkosti
V ložnici bychom především neměli mít skladiště všeho, co se už nikam jinam v bytě nevejde. Kolo nebo sada golfových holí se sem opravdu nehodí. To spíš malý noční stoleček, nejlépe s minimem úložného prostoru, třeba jen s jednou zásuvkou. Aby se v ložnici nepovalovaly svršky, pořídíme si praktický mobilní věšák.

Záclony, závěsy a stěny
K pocitu útulnosti určitě přispívají a dotvářejí interiér. Stejně tak i koberec, ale zdravější je plovoucí podlaha a na ní pár kusových koberečků, nejlépe celoplošný. Na malbu stěn se zvlášť připravíme s výběrem barev. Rozhodně neexperimentujte s křiklavými barvami, ať už se vám líbí sebevíc. Stěny vymalujeme světlounce žlutou, meruňkovou nebo lehkou pistáciově zelenou. A uvidíte, jak se vám bude báječně usínat.

Jaká je vaše ložnice? Nemámím z vás detaily, ale inspiraci... Jak by vypadala ložnice vašich snů?

 

Reklama