tvoreni-seznam-i-text.jpg
Foto: Shutterstock

Už jste někdy slyšeli o tzv. pěnovce neboli moosgummi? Jde o pěnový materiál, který se většinou prodává po arších velikosti A4, ale samozřejmě není problém sehnat i jiné rozměry. V nabídce je široká paleta barev i hotových výseků pro jednodušší tvoření. Výhodou je, že se jedná o poměrně levný materiál, takže na kreativní pokusy je přímo ideální. Skvěle se dá také pracovat se savostí tohoto materiálu a snadno z něj vyrobit třeba různé tvary pro razítka.

„Moosgummi neboli pěnová guma je výborný materiál pro výrobu plastických dekorací, jako jsou například různé květiny či lístky. Výhoda pěnovky spočívá v tom, že ji po nahřátí lze dobře tvarovat a požadovaný tvar si zachová i po vychladnutí. Nahřátá pěnovka se dá vložit do speciálních forem na moosgummi,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka platformy pro všechny nadšené kreativní tvůrce Idea Creative.

Z moosgummi pěnovky můžete vyrobit spoustu zajímavých věcí, jako např. šperky, ozdoby, závěsné dekorace, přáníčka, dětská razítka, zvířátka či přívěsky všeho druhu. Snadno se může stříhat, řezat, lepit, skládat i sešívat. Je vhodná i pro práci s dětmi od tří let.

Květina do vázy, která nikdy neuschne
Na její výrobu budete potřebovat pěnovou moosgummi ve dvou barvách na květ a pestík, nůžky, pravítko, tavicí pistoli a vázací drátek. Nejprve si pěnovku naměřte na květ (doporučujeme 8×15 cm) a z jiné barvy na pestík (doporučujeme 7×3 cm). Pěnovku přeložte napůl a pravidelně nastříhejte, ovšem pozor, nesmíte to nastřihnout až do krajů. Gumu zploštělou stříháním si otočte naopak, abyste měli zaoblené okraje. A stejně si připravte i pestík. Středový pestík z jiné barvy si svineme a přilepíme na okraj větší nastříhané pěnovky. Zarolujte pestík dovnitř, až zůstane uprostřed zakulaceného květu a poté přilepte. Výsledný květ upravte a načechrejte, aby byl úhledný a pěkně pravidelný. Pestík uprostřed nůžkami nepravidelně prostříhejte pro větší věrohodnost a podobnost s přírodní verzí. Na samotný konec zespodu zapíchněte vázací drátek, kterým květ upevníte, kam bude libo. A efektní květ je hotový! Pěnová guma moosgummi je pochopitelně k sehnání v nejrůznějších barvách, délkou ustřiženého pásku si můžete sami zvolit velikost květu. Teď už stačí jen vyrobit různě velké pestrobarevné květy a umně je naaranžovat do vázy. Váš kousek věčného jara je na světě!

Zdroje: Youtube, Instagram,  Lenka Pachmanová - Idea Creative

Reklama