Je květen, do letní dovolené ještě pár měsíců a vy už byste tak chtěly někam vyrazit... Jak to snadno vyřešit? Cestujte virtuálně v pohodlí domova a navštivte světoznámá muzea, starověký Řím, podmořské dno nebo dokonce i planetu Mars. Zkrátka,  zkuste virtuální globus Google Earth.

Google Earth (pro stažení na www.googleearth.com) je totiž zároveň hračka a zároveň nástroj pro výuku. Vzpomínáte si, jak jsme ještě jako malé cestovatelky přejížděly prstem po školním atlasu a vymýšlely, která africká země je nejlepší pro pozorování žiraf a kam pojedeme za tučňáky? Teď můžete vidět  trojrozměrné modely opery v Sydney, můžete stanout před Sochou svobody v New Yorku a podrobně si ji prohlédnout anebo navštívit Paříž.

Díky funkci Street View se můžete městy „procházet“ myší, jako byste byli skutečně na místě, bloudit ulicemi, kliknout na odkazy u popisu míst a prohlédnout si i galerie fotografií. Někdy můžete dokonce vstoupit i dovnitř do muzeí nebo budov a v jednom případě dokonce i zhlédnout tamní sbírky.

V Google Earth totiž najdete i renomované španělské muzeum Prado, jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Španělsku. Čtrnáct mistrovských děl ze sbírek této světové galerie je k dispozici k prostudování přímo v Google Earth, a to v rozlišení, které zachytí i detaily pouhým okem nepostřehnutelné.

google earthVelázquezovy „Dvorní dámy“ (Las Meninas), El Grecův „Rytíř s rukou na hrudi“ (El Caballero de la mano en el pecho) nebo Rubensovy „Tři Grácie“ (Las Tres Gracias) si můžete prohlížet v tak vysokém rozlišení, že uvidíte i tahy štětce, vrstvy barev nebo miniaturní objekty, jako třeba maličkou včelu v květině na obrazu Tři grácie nebo jemně vyvedené slzy na tvářích postav obrazu Snímání z kříže.

Jak na to? Stačí navštívit v Google Earth Madrid, aktivovat si vrstvu 3D budov (zaškrtnout možnost „Prostorově zobrazené budovy“) a napsat „Prado“ do řádku Přelétnout.

google earthPodobně zkuste navštívit starověký Řím, tak, jak vypadal v roce 320 př. n. l., tedy v době největšího rozmachu Římského impéria. Shlédnout můžete přes 6 700 historických budov a v detailu si prohlížet interiéry jedenácti z nich včetně Kolosea: uvidíte římské Fórum, stanete se svědky kroků gladiátorů v Ludus Magnus, navštívíte Rostru, Juliánovu baziliku, Konstantinův oblouk.

Jak na to? Zapněte si v Google Earth vrstvu „Ancient Rome in 3D“ (funguje zatím jenom v anglické verzi Google Earth, proto si nastavte Jazyk – English, uložte, zavřete a následně znova Google Earth otevřte). 

Google Earth ale není jen průvodce po pevnině, s virtuálním globusem se můžete podívat na Měsíc, na hvězdnou oblohu (část jménem Sky) a nově třeba i ponořit do oceánu. Jako virtuální potápěči můžete zavítat do podvodních sopek, sledovat videa o exotické flóře a fauně, číst si o vracích lodí, které se nacházejí v okolí. Mimo jiné si lze prohlížet středooceánský hřbet, nejdelší podvodní pohoří táhnoucí se v délce 50 000 kilometrů kolem celého světa, můžete brázdit vody spolu s želvami, velrybami a dalšími ohroženými druhy živočichů, prozkoumat Chráněné mořské oblasti.

Jak na to?  Přibližte se až k vodní hladině, pak ještě jednou a už jste pod vodou.

google earthPokud máte doma malého ekologa, určitě se mu bude líbit vrstva virtuálního cestování v čase: může sledovat, jak vypadá vysychání velkého Čadského jezera v Africe, Aralského jezera anebo tání ledovce Grinnell v Montaně. (využijte časovou osu na obrázku)

 A pokud by rád spíš na Mars, může tamní prostředí studovat už teď ve vrstvě jménem Mars, k dispozici je kromě informačních vrstev a snímků pocházejících z NASA dokonce i skoro přímý přenos z průzkumných družic, které obíhají tuto červenou planetu.

A pokud se vám už nechce sedět jen u počítače, podívejte se na Mapy Google anebo do vyhledávače Google.cz, kam by se dalo vyrazit na prodloužený víkend.