Některé páry otěhotní přirozeně ihned, jiné přirozeně po delší době, některým pomůže IVF léčba. A těm, kterým nepomůže napoprvé, se možná nakonec zadaří přirozenou cestou!

Unica

„U části žen se v běžných menstruačních cyklech neuvolňují z vaječníků vajíčka. A to ani tehdy, když má žena relativně pravidelný menstruační cyklus. Říkáme tomu anovulační cykly. Když pak při IVF léčbě na vaječníky zapůsobíme folikulostimulačním hormonem (FSH), vaječníky se na čas „probudí“ a začnou vajíčka produkovat. Efekt pak většinou přetrvává 3 až 4 měsíce,“ vysvětluje MUDr. Jan Štelcl, primář Insitutu reprodukční medicíny Unica.

Odborná studie publikovaná před pár lety v časopise Americké společnosti pro reprodukční medicínu (ASRM) sice poukázala na to, že na úspěšné otěhotnění nemá vliv, jestli pár počká s dalším pokusem několik měsíců, nebo jej podstoupí hned, MUDr. Jan Štelcl ale doporučuje z výše zmíněných důvodů několik měsíců počkat. „Je to zároveň důležité pro psychiku,“ dodává lékař.

Unica

Samotné stimulaci vaječníků obvykle předchází primární léčba, například úprava hormonální nerovnováhy v těle ženy, ať už pomocí léků, nebo pouhou úpravou životního stylu, což rovněž zvyšuje šanci na přirozené otěhotnění. „První IVF cyklus bývá svým způsobem diagnostický – zjišťujeme, jak vaječníky konkrétní pacientky reagují, jaká je jejich kapacita, jaká je kvalita vajíček a jak se následně vyvíjejí embrya. Jedno z nich přenášíme do dělohy a další embrya doporučujeme zmrazit v tekutém dusíku. Taková embrya se mohou přenést do dělohy kdykoliv později,“ vysvětluje lékař.

Unica

„Pro páry je léčba neplodnosti psychicky velmi náročnou záležitostí. Obzvlášť, pokud se první IVF cyklus nezdaří a léčbu je nutné zopakovat. A protože jednou z důležitých podmínek úspěšného otěhotnění je psychická pohoda, doporučujeme páru, aby si několik měsíců odpočinul, věnoval se sám sobě, případně vyhledal psychologickou pomoc,“ konstatuje lékař. „Laickou psychoterapii samozřejmě zajišťujeme my, lékaři, sestry a koordinátorky, ale spolupracujeme i s profesionálními psychology a párům je v případě potřeby doporučujeme. Bohužel u nás stále přetrvává zažitý názor, že pokud vyhledám psychologa, znamená to, že jsem blázen. Někdy je těžké pacientkám vysvětlit, že tomu tak není a že tím získají velkou oporu. Pokud nakonec pomoc psychologa vyhledají, obvykle to má příznivý vliv na celkový průběh jejich léčby.“

Výjimku tvoří pacientky, kterým je kolem čtyřiceti let. „Vzhledem k tomu, že tady už opravdu hrajeme o čas, respektive o to, jestli jejich vaječníky ještě budou schopné vyprodukovat zdravá vajíčka, doporučujeme těmto pacientkám naopak na nic nečekat, a pokud se první IVF cyklus nezdaří, rovnou navázat dalším.“

Unica

Počet IVF cyklů není nijak omezen ani zákonem, lékaři však mohou léčit pacientky jen do do jejich 49. narozenin. Pojišťovny hradí pacientkám do 39. narozenin tři léčebné cykly, čtyři pak v případě, že se během prvních dvou cyklů přenáší pouze jedno embryo. „Pro běžnou populaci  bývá opakovaná léčba poměrně nákladná. I když několik cyklů hradí pojišťovna, pacienti si částečně hradí léky a také jim doporučujeme připlatit si za nadstandardní metody a výkony, které šanci na úspěch zvyšují. Například výběr co nejlepší spermie, její přenos do vajíčka nebo sledování vývoje embryí ve speciálním inkubátoru,“ vyjmenovává MUDr. Jan Štelcl.

Věk ženy a kvalita jejích vajíček je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují vyhlídky na nekomplikované těhotenství. „Proto apelujeme na všechny – pokud se chcete těšit ze zdravých dětí, neodkládejte těhotenství až po třicátých narozeninách,“ uzavírá lékař.

Unica