Začneme v národních přírodních parcích. Dolomity jsou, jak známo, kulturní památkou UNESCO. Jejich nejkrásnější masívy můžete shlédnout ve vice variantách I na videích. Tře-ba dechberoucí výprava helikoptérou startuje z Grödner Joch mountain pass, pokračuje přes Sella-Stock masív, Sasso Piatto/Plattkofel and Sasso Lungo/Langkofel až k Sciliar-Catenaccio/Schlern-Rosengarten.
5eaff17f9217bobrazek.png
Na území Jižního Tyrolska najdete sedm přírodních parků (natural parks) a jeden národní Stelvio (national park). Sedm vituálních pěších túr, které se mezinárodně stale víc označují jako hiking tours, tvoří balíček, z něhož získáte základní představu, co vás pak naživo čeká.

Prohlédnout si můžete přímo panoramata věhlasného Odle/Geisler masívu, které jsou poznávacím znakem Val di Funes, dale území Vallunga/Langentalu, údolí Venosta anebo okolí Klausenu kousek za rakouskou hranicí po přejezdu Brennerského průsmyku.
Za pozornost stojí dosud neobjevený lom Bílá voda (La cava Acqua Bianca/Der Weisswas-serbruch) v národním parku Stelvio. Díky stále aktivní těžební aktivitě není běžně přístupný, ani se k němu nedostanete autem. Unikátní obrázky mramorových lomů Lasa tak získáte pouze díky virtuální prohlídce s využitím moderní 360stupňové technologie a dronu. Jak se třeba rozbíjí třicetitunový blok mramoru a pak se jeho části rozvážejí k dalšímu zpracování? Záběry si vychutnáte nejlépe s běžně dostupnými VR brýlemi nebo VR brýlemi pro chytré telephony. Na telefonech i stolních počítačích funguje také zobrazení bez VR efektu.
5eaff19d65126obrazek.png
A co takhle návštěva největšího jihotyrolského kaňonu Bletterbachu, který někdy před patnácti tisíci let vznikl asi na osmikilometrové délce mezi dnešními obcemi Aldein/Aldino a Radein? Erozní činnost potoka tu vytvořila řadu skalních útvarů, připomínajících lidské obličeje a proto jsou vděčnými motivy fotografií. V části rokle najdete I geopark.
Pokud byste snad chtěli nechat vice zapracovat vaši představivost na cestě do dávné minu-losti a spokojili se pouze se zvukovou nahrávkou, pak doporučujeme příběh ledového muže Ötziho. Poslechnout si ho můžete v aplikaci www.iceman.it/de/audioguide-app/, kterou pořídite za 1,99 eur pro Android I iOS (dětská verze je k dispozici zdarma).
5eaff1b4dc50bobrazek.png
Horským mužem číslo jedna v moderního věku je Reinhold Messner, který zřídil už věhlasná muzea (například v Brunecku nebo na Kronplatzu) a sám v aktuálním čase opaku-je: “Když nemůžete vy k nám, přijdeme my za vámi”. Pilně denně zásobuje sociální sítě novinkami.

Zůstáváme v Bolzanu, kde sídlí Muzeum moderního a současného umění. Museoin je fyz-icky zavřené, ale prohlídka je možná online s “TeleMuseion”. Další túru poskytuje například muzeum Predoi ve Valle Aurina nebo muzeum Mansio Sebatum v Sankt Lorenzo u Brunecku.

Také Touriseum, jihotyrolské museum turismu na hradu Trauttmansdorfu u Meranu nabízí ve spolupárci se společností Spherea3D opulentní virtuální prohlídku s mnoha vizuálními efekty a perspektivami.

Jistě i u virtuálních túr vám může vyhládnout. Pak tu máme na závěr inspirace, kde si na kvalitních jihotyrolských produktech a speciálně špeku můžete pošmáknout (očima). Naj-dete ji zde: www.spherea3d.com. Reálně nasytit a napojit se už ale pak musíte opravdu sami.

Virtuální prohlídky: Hory, parky, treky

https://nature-parks.provinz.bz.it/virtual-tour-nature-park-visitor-centers.asp

http://www.spherea3d.com/360video/#portfolio-module

https://nature-parks.provinz.bz.it/virtual-tour-nature-park-hiking-routes.asp.

http://www.visitdolomites.com/trekfinder/?lang=en

https://www.suedtirol3d.it/?startscene=30&startactions=lookat(22.91,0,120,0,0)

https://www.suedtirol3d.it/?startscene=28&startactions=lookat(17.41,0,120,0,0)

http://www.klausen.it/panorama360/

www.suedtirol3d.it/airsuedtirol/airvinschgau/?startscene=0&startactions=lookat(32.84,3.63,120,0,0)

https://www.lasamarmo.it/en/about-us/marble-quarries.html

https://www.bletterbach.info/it/geo-escursioni/virtuelle-touren/

Virtuální prohlídky: Muzea, hrady
5eaff1ccba8d8obrazek.png

http://www.messner-mountain-museum.it/en/firmian/visit

http://www.museion.it/telemuseion/?lang=en

https://www.bergbaumuseum.it/en/welcome-1.html

https://www.mansio-sebatum.it/en/project/tour-of-the-museum/

http://www.touriseum.it/en/tours/trauttmansdorff-castle-merano-tours-virtual-tour.asp

http://www.touriseum.it/en/tours/trauttmansdorff-castle-merano-tours-virtual-tour.asp

https://www.schlosstirol.it/en/

Foto: IDM Více informací o Jižním Tyrolsku najdete na www.suedtirol.info
5eaff1e51dcf4obrazek.png

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY

Facebook

Instagram

Twitter

Reklama