Milování je příjemná věc. Mnohem méně příjemné však je těhotenství v brzkém, nebo naopak pokročilém věku. Mluvíme-li o těhotenství nechtěném, to je nepříjemné v každém věku.

Některé páry přistupují k sexualitě lehkovážně a neuvědomují si, že žena sice může být „trochu nemocná“, ale v žádném případě nemůže být „trochu těhotná“. Buď k tomu dojde, nebo ne. A pokud se jeden z partnerů nechce stát rodičem, musí udělat vše proto, aby se jím skutečně nestal.

Přestože podle sexuologů přistupují páry k pohlavnímu styku zodpovědněji než před lety, stále jedno z šesti těhotenství končí interrupcí. „Dnešní dospívající, respektive mladí dospělí mají k sexu o něco odpovědnější vztah, než tomu bylo o generaci zpět. Projevuje se to hlavně nižším počtem sexuálních partnerů, jež uvádějí ve věku kolem 20 let,“ potvrdil sexuolog Ondřej Trojan.

„I když počet interrupcí rok od roku klesá, v současné době zhruba 25 000 žen v České republice podstoupí umělé ukončení těhotenství, což je stále zbytečně vysoké číslo,“ řekl MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR.

Interrupce
Umělé přerušení těhotenství, potrat, interrupce… Potratem se nejčastěji řeší nechtěné těhotenství. Těhotenství je možno bez udání důvodu ukončit do dvanáctého týdne gravidity. Po dvanáctém týdnu těhotenství se umělé přerušení provádí pouze z vážných zdravotních důvodů. Interrupce je zákrok, jenž zabrání dalšímu vývoji oplozeného vajíčka. Možná jste před časem zaregistrovala případ, kdy pacientka porodila, přestože jí byla provedena kyretáž. Podobné případy jsou ale vzácností.

Umělé přerušení se provádí ve zdravotnickém zařízení. Je k němu nutný krátký pobyt v nemocnici, obvykle to bývá jeden den. Za tuto „službu“ pacientky platí od 1500 do 4000 korun. Do 6. týdne se jedná o takzvanou miniinterrupci, kdy zákrok spočívá v odsátí děložní sliznice. Mezi 6. a 12. týdnem těhotenství se musí provést složitější kyretáž – odstranění vyvíjejícího se plodu.

Pilulky „po“
Někdy může dojít k nečekaným komplikacím. Páry užívající prezervativy se s tím již možná setkaly. Naštěstí existuje pohotovostní řešení. Maximálně 48 hodin po nechráněném pohlavním styku je možné podat takzvanou morning after pill. Pilulku „po“ předepíše lékař na gynekologické ambulanci. Tabletka zabrání uvolnění vajíčka, nebo jeho oplodnění a uhnízdění v děloze.

Může za to neinformovanost
V současnosti na každých 100 narozených dětí připadá 22 interrupcí. Ač existuje mnoho forem antikoncepce, polovina párů při první pohlavním styku nepoužije žádnou. Podle nejnovějších statistik 15 procent párů použilo kondom, pouhých 7 procent použilo hormonální antikoncepci a rovných 15 procent párů přerušovanou soulož. Počet uživatelek moderní antikoncepce se pohybuje v rozmezí od 19 % žen v křesťanském Polsku do 81 % žen ve Velké Británii.

Přerušovanou soulož používá jako ochranu před nechtěným těhotenstvím každý desátý dospívající člověk, přestože je to metoda velmi nespolehlivá. Malé kapky spermatu totiž mohou uniknout z penisu do pochvy ještě před ejakulací.

Neinformovanost především mladých lidí ve většině případů stojí za nechtěným těhotenstvím. Podle Trojana jsou rizika spojená s pohlavním stykem podceňována. „Je to následek neexistující nebo nedostatečné sexuální výchovy ve školách i v rodinách.“ O možnostech otěhotnění koluje mnoho pověr a mýtů. Které jsou ty nejčastější?

Mýtus: Během menstruace nelze otěhotnět.
Pravda: Otěhotnět lze. Žena může mít ovulaci i menstruaci ve stejnou dobu nebo jen těsně po sobě, vajíčko může být oplodněno i během menstruace.

Mýtus: Při prvním styku nelze otěhotnět.
Pravda: Otěhotnět lze. Možnost oplodnění je již při úplně prvním styku a také k tomu dochází. Stačí k tomu setkání zralého vajíčka s jedinou spermií a je jedno, zda je to pohlavní styk první nebo dvacátý.

Mýtus: Nelze otěhotnět, pokud nedošlo k průniku penisu do pochvy.
Pravda: Opět je to omyl. Otěhotnět lze. Aby se spermie dostala k vajíčku, stačí, aby se spermatická tekutina dostala do poševního vchodu. Dokonce ani nemusí dojít k ejakulaci, stačí malá kapka, která se někdy již při vzrušení objevuje na špičce penisu. Může obsahovat živé spermie.

Mýtus: Léky nemohou ovlivnit účinky antikoncepce.
Pravda: Mohou! A právě proto byste měla svého lékaře informovat o užívání antikoncepce, pokud se vám chystá napsat recept.

Antibiotika, jak známo, hubí veškeré bakterie v těle, a to i přátelské včetně střevní mikroflóry, což snižuje vstřebávání účinných hormonů v antikoncepčním přípravku. Během užívání antibiotik i během následujícího týdne po jejich vysazení se doporučuje použít v kombinaci další antikoncepční metody (kondom). Rovněž projímadla mají podobný efekt jako antibiotika.

Léky, které se používají při léčbě epilepsie, tuberkulózy a některé léky proti nespavosti a léky tlumící bolest účinnost hormonální antikoncepce rovněž snižují. Některé dokonce natolik, že její selhání je až pravděpodobné.

Chráníte se? S jakými dalšími omyly o sexu a těhotenství jste se setkala?

Reklama