Je lepek obecně škodlivý? Měli bychom se mu ve stravě vyhýbat, i když nemáme od lékaře žádnou diagnózu?
Lepek je vlastně jen směs zásobních proteinů v zrnech některých obilovin a pro zdravého člověka vůbec není škodlivý. Pokud nemáte potvrzenou nemoc, kterou lepek způsobuje, můžete ho konzumovat zcela bez starostí.

Jak poznáme, že bychom mohli mít celiakii, když jsou její projevy tak různorodé? A jak vlastně probíhá vyšetření u lékaře?
Poslední dobou se celiakie projevuje většinou netypickými příznaky a přijde se na ni často náhodou. Pokud máte zdravotní problémy a nevíte, co za nimi vězí, určitě stojí zato nechat si udělat u lékaře test na celiakii. Lékař vám udělá z krve test na specifické celiakální autoprotilátky. Pokud budou krevní testy pozitivní, je potřeba diagnózu potvrdit ještě biopsií tenkého střeva. Před vyšetřením je ale nutné jíst stravu s lepkem, jinak výsledky vyšetření nebudou správné. Pokud s návštěvou lékaře váháte, můžete si také udělat domácí rychlý test na celiakii, který prodávají v lékárně. Sice k diagnostice celiakie nestačí a při pozitivitě bude potřeba ještě navštívit lékaře, ale může vám napovědět, jestli za vaše potíže může lepek. Pokud vyjde negativní, tak celiakii nemáte.

nut1.jpg

Celiakie je dědičné onemocnění. Pokud mám v rodině diagnostikovaného celiaka, měla bych jít na test taky?
Ano, ministerstvo zdravotnictví dokonce vydalo metodický pokyn Cílený screening celiakie, který vyjmenovává skupiny se zvýšeným rizikem celiakie, a jedna z nich je i příbuzenstvo 1. stupně – rodiče, sourozenci, děti, a 2.stupně – prarodiče, strýcové a tety.

Lidé s celiakií musí držet přísnou celoživotní bezlepkovou dietu. Co to v praxi znamená?
To znamená, že musí ze stravy vyřadit veškeré potraviny, které obsahují lepek. Jak už jsem zmínila, lepek je součást některých obilovin, konkrétně pšenice, špaldy, kamutu, ječmene, žita a žitovce. Celiaci proto musí vyřadit ze stravy tyto obiloviny a všechny potraviny, které je obsahují, a nahradit je bezlepkovými druhy obilovin. K těm patří rýže, kukuřice, pohanka, proso, amarant, quinoa, tapioka nebo maniok. V praxi to ale také znamená, že celiaci musí u všeho číst složení, protože lepek je často obsažen i v potravinách, ve kterých bychom ho nečekali, jako třeba v mražených hranolkách, uzeninách, gumových bonbonech, ochucovadlech... Bezlepkový pokrm nesmí být lepkem kontaminován ani při přípravě, což je někdy problém v restauracích nebo jídelnách, protože personál není dostatečně informovaný, jak správně mají bezlepkové jídlo připravit.

nut2.jpg

Máte nějaké tipy, jak se v začátcích této diety zorientovat v nabídce potravin a výrobků a jakým chybám se vyvarovat?
Hlavně se nebát co budete jíst, spousta potravin je přirozeně bezlepkových, jako maso, vejce, mléko, ovoce, zelenina, luštěniny, brambory, a nabídka bezlepkových potravin je dnes opravdu velká. Lepek patří k alergenům, takže musí být ve složení výrazně označen. Pomoci vám může i symbol přeškrtnutého klasu na obalech. Lepek by měl být uvedený i u nebalených potravin a v restauracích, ale doporučila bych se raději zeptat obsluhy a upozornit, že nemůžete ani malé množství lepku. Zkuste zjistit, jestli ve vašem okolí není sdružení nebo skupina celiaků, kteří by vám mohli poradit s výběrem restaurace nebo obchodu. Také se může stát, že vaše oblíbená potravina, který byla bezlepková, s obměnou receptury už bezlepková nemusí být.

Je potřeba při přechodu na bezlepkovou stravu udělat změny i ve své kuchyni?
Je dobré si vyčlenit místo pouze na bezlepkové potraviny a hlavně dávat pozor na možnou kontaminaci lepkem při přípravě jídla. Měli byste mít své prkýnko na bezlepkové pečivo, stejně tak by měl být vyhrazený topinkovač. Bezlepkové jídlo musíte připravovat zvlášť a dbát na to, aby nebylo kontaminováno lepkovou moukou.

Myslíte si, že by vaše zdravotní potíže mohl způsobovat lepek?

Navštivte www.schaer.com/cs-cz/help-center/symptom-test a udělejte si jednoduchý online test.

Pokud vaše výsledky naznačí, že by vaše potíže mohly souviset s lepkem, obdržíte poštou zdarma jednoduchý domácí test na celiakii.

6270efb51cbe9obrazek.jpg