To, s jakou rychlostí postupuje vývoj moderních technologií, je zkrátka fascinující. Skoro každý člověk už je vlastníkem chytrého telefonu, který ať chceme nebo nechceme, ovlivňuje naše bytí. Někdy možná zhoršuje jeho kvalitu, například když trávíme zbytečné množství času na sociálních sítích, ale ve větším měřítku nám život naopak velmi usnadňuje.

5cbec6aca9402obrazek.png

Umíte si například představit, že byste před několika lety rozuměly anglicky, aniž byste anglicky uměly? Možná namítnete, že praktikujete takzvané dorozumívání „rukama, nohama“, ale přeci jen buďme upřímné, fungovalo to někdy pořádně? Snahy vyvinout a naučit lidi jeden společný jazyk pro celý svět (Esperanto) už tu taky byly, takže nezbylo nic jiného, než oslovit vývojáře, kteří přišli s převratným řešením.

5cbec6ce64da4obrazek.png

Mobilní aplikace, které přeloží text s pomocí fotoaparátu, jsou sice občas až moc doslovné, ale rozhodně vám velmi pomohou. A to například i v zemích, kde se nepíše latinkou, ale čínskými znaky nebo třeba azbukou. V Asii byla většina z nás doslova „ztracena v překladu“ a bez průvodce Evropan nezvládl najít ani veřejné toalety.

5cbec6e81a4b9obrazek.png

Dnes si v aplikaci (jsou dělané na iOS i na Android) stačí nainstalovat balíček s jazykem, z kterého chcete překládat a povolit přístup k fotoaparátu. My jsme vyzkoušely Google překladač a Microsoft Translator. Všechny jsme se shodly na tom, že nejlepší je ten od Googlu, protože se slova snaží překládat ihned, ještě před vyfocením. Po stisknutí spouště prstem označíte text, který chcete přeložit, a překladač vám nabídne nejlepší možnost. Doslovný překlad občas bývá úsměvný, jak uvidíte na koneci videa, ale zároveň vám stačí na to, abyste pochopily, oč běží.

5cbec6f574299obrazek.pngZdroj: Autorka

Ve stejné aplikaci také lze využít funkci konverzace. Potom už jen stačí jít za cizincem, říci do aplikace větu, kterou chcete přeložit a aplikace ji ve zvoleném jazyce přetlumočí. Cizinec vám může rovnou odpovědět a v momentě se stane to samé, akorát už budete mít odpověď v Českém jazyce. Zjistit můžete nejen to, jak se dostanete z bodu A do bodu B, ale zvládnete i jednoduchou konverzaci v baru. U té složitější se zřejmě oba dobře pobavíte.

Čtěte také:

Reklama