Nejen, že v současné době je na mateřství a děti kladen možná až přílišný důraz, stále více se také mluví o tom, že maminky na mateřské podléhají splínům a depresím. Nevím, jak jste na tom vy, ale podle mého laického, selského rozumu, kde je zábava, není čas na deprese a smutnění. Takže, všem maminkám, které se na mateřské dovolené cítí osamělé a nepotřebné, možná trošku napomůže naše dnešní téma, kterým jsou mateřská centra.

 

Naštěstí po revoluci spolu s velkým boomem odborných časopisů pro maminky, nadstandardní péče v porodnicích a předporodních kurzů také pomalu, ale jistě začala vznikat mateřská centra. A co že to vlastně ta centra jsou?

 

Jde o zařízení, které zřídí město, dům dětí v daném městě nebo prostě jen nějaká iniciativní a podnikavá maminka, a kde se potom mohou scházet maminky na mateřské dovolené, aniž by si musely složitě shánět hlídání. My jsme navštívily jedno z mnoha center v naší republice, které bylo zřízeno pod Domem dětí a mládeže a kde je pro maminky a jejich drobky opravdu široké vyžití.

 

Již od prvních měsíců mohou maminky docházet do klubu maminek, kde si mohou dvakrát týdně celé dopoledne popovídat s jinými ženami, přečíst v klidu časopis, nebo se věnovat svému dítěti v herně plné těch nejrozmanitějších hraček. Pokud se stanete členkou klubu maminek, máte také možnost využít sobotní dopoledne k návštěvě bazénu s celou rodinou.

 

Pro děti od dvou let jsou tu v dopoledních hodinách k dispozici kroužky. Můžete potomka přihlásit do kroužku výtvarného, hudebního, nebo sportovního. Dopolední kroužky probíhají v přítomnosti maminek. Pouze jeden den v týdnu je vyhrazen miniškoličce, kdy maminky mohou děti nechat v péči hodné „tety na hlídání“ a samy se vydat třeba na úřady. Děti si pak zvykají na dětský kolektiv, jinou autoritu, než je maminka, a vůbec trénují na samotný nástup do mateřské školy.

 

Klub maminek také pořádá nejrůznější výlety společně s rodiči, víkendové akce pro děti a dvakrát ročně také pořádá klub burzu dětského oblečení. Společně vyrážejí také na letní dovolenou.

 

A pokud už vaše děti odrostou těm úplně prvním botkám a nastoupí do mateřské školy, neznamená to, že musí zanechat svých oblíbených kroužků. Pak jsou tu domy dětí, nebo Základní umělecké školy (ZUŠ), kde mohou svůj talent rozvíjet dál.

 

Pokud jste zrovna na mateřské dovolené a chybí vám kontakt s okolím, pak se porozhlédněte ve svém okolí a určitě nějaké dostupné mateřské centrum objevíte. A pokud ne, tak se podívejte na oficiální stránku www.materskacentra.cz, kde najdete seznam všech center v naší republice.

 

A co vy? Jaké máte zkušenosti? Navštěvujete také nějaký ten klub maminek, nebo raději volíte samotu, či procházku s kamarádkou? A jaké jsou vaše zkušenosti s centry ve Vašem okolí? Povídejte…

Reklama