fiky3.jpg

Možná nebudou mít takovou chuť, jako ve své sluncem prozářené domovině, ale zkrátka rozhodně nepřijdete. Fíkovník smokvoň (Ficus carica) vám nadělí slaďoučké plody i v našich podmínkách. Nejen tehdy, když budete rostlinu jen letnit, ale i v případě, že ji vysadíte ven. Vzrostlé stromky mrazuvzdorných odrůd však bez problému zvládne třeba i - 20 °C. Vždy záleží na konkrétní zvolené odrůdě, kterých existuje nepřeberné množství.

Ptejte se například po: Brown Turkey, English Brown Turkey, Gyoroki Lapos, Violette Dauphine, Bratislava, Waldštejnská Zahrada, Della Signora, White Marseiiles, Dotato, Becane, Hardy Chicago, Troja, Osborn Prolific, Trojano, Bornholm, Brunswick, Pastiliere, Romano Nero, Violetta Bayernfeige nebo Sal’s. Než rostlinu koupíte, zeptejte se, zda jde o odrůdu, která nepotřebuje k opylení hmyz.

Přes zimu se postarejte

Vždy je ale lepší pamatovat na to, že fíkovník je teplomilná rostlina. Proto je vhodné i mrazuvzdorné odrůdy vysadit až ve chvíli, kdy mají vyzrálé dřevo, a následně je před extrémně nízkými teplotami chránit. Na to myslete už ve chvíli, kdy budete stromek či keř vysazovat. Nejlépe mu bude na slunném, chráněném místě – například před jižním směrem orientovanou zdí. A pokud jeho, přes zimu bezlisté, větvě obalíte před příchodem větších mrazů do netkané textilie či jiného vodného kabátku, uděláte jen dobře. Jejich konce nepomrznou.

smokvon.jpg

Někdy je lepší pouze letnit

Pokud žijete v místech, kde teplota běžně klesá hluboko pod - 20 °C, nebo máte nemrazuvzdorný druh fíkovníku, pak je lepší letnění. Pobyt venku mu bude svědčit od jara do podzimu. Obávat se totiž nemusíte ani slabých mrazíků kolem - 2 °C. Zato přes zimu je nezbytné zajistit rostlině nižší teplotu, ideálně kolem 10 °C, a jen malou zálivku, aby substrát úplně neproschnul. Stačí jí přitom jen minimálně osvětlený prostor. Bez zimování v chladnu a následného letnění na slunci se úrody nedočkáte.

fiky2.jpg

Co potřebuje k životu?

Fíkovník zasaďte do dostatečně velkého květináče a ob dva roky přesaďte. I když vděčně poroste v každém substrátu, vyhovuje mu zemina složená z kompostu, listovky a písku – měla by být výživná, ale propustná, aby se v květináči nedržela voda. V parném létě je ale potřeba zalévat rostlinu více. Kromě toho, že tvoří plody, bere jí mnoho vláhy z jejích velkých listů také slunce.

fiky.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Plodí i dvakrát ročně

Rostlinu dorůstající venku až čtyř metrů můžete dle libosti tvarovat - do podoby stromku či keře. Řez dobře snáší, avšak je nutné myslet na to, že letní úroda vychází z loňských přírůstků větviček a podzimní úroda z těch narostlých v daný rok. Ano, plodů se v našich podmínkách, mají-li fíky dostatek slunce, dočkáte i dvakrát do roka – na jaře a na podzim.

Čtěte také: