Blazer. Co si pod tímto pojmem představíte? Klubové sako s emblémem na kapse a kovovými knoflíky? Ano, také.

Můžeme se za ním ohlédnout do historie, co říkáte? Konkrétně do 19. století k námořnictvu. Tmavomodré dvouřadové sako dostalo svůj název po válečné fregatě Blazer, jejíž kapitán ho nechal ušít svému mužstvu na počest návštěvy královny Victorie. Té se tento typ saka velmi zalíbil, takže ho brzy převzaly i ostatní lodě. Že by se chtěly zalíbit královně? Dost možná.

Klasický námořnický blejzr je zásadně tmavomodrý, dvouřadový, má šest zlatých knoflíků, jednu náprsní kapsu a dvě kapsy s patkami. A jak se dostal mezi civilní obyvatelstvo? Prostě. Námořní důstojníci si je nechávali od svých krejčích šít i do civilu a ostatní zákazníci je napodobovali.

Pak už byl jenom krůček k tomu, aby vzniklo klubové sako, což je jednořadový blazer s třemi nakládanými kapsami v různých barevných odstínech.
Členové většinou sportovních sdružení a klubů nosí na blejzru knoflíky ve tvaru emblému.Ale když si odmyslíme kovové nebo emailové knoflíky, dostaneme vlastně sportovní sako.
Uf, tak jsem se oklikou dostala ke kousku oblečení, který jsme převzali od pánů, máme ho snad každá ve své skříni a nosíme ho běžně do práce. Jenom návrháři mu stále říkají blejzr, i když s tím původním nemá vůbec nic společného. No nic, tak jste se alespoň trochu poučily a můžete dělat chytrou, že víte, jak vypadá opravdový blejzr.

Ať už si na sebe vezmete sako nebo blejzr, vězte, že s ním nemůžete sáhnout vedle. Sako je stálicí, která z módy nikdy nevyjde.
Jen jednou bude jednořadové, pruhované nebo kostkované s kovovými knoflíky, jindy zase dvouřadové jednobarevné s výraznými štepy a zajímavými detaily. Ale vždycky to bude naše milované sako. Nebo blejzr? 


Nosíte saka?
Kolik jich máte?
K čemu je nejraději nosíte?
Byla jste někdy členkou nějakého klubu a nosila „pravý“ blejzr?
 

Reklama