Hned na dva krásné zámky vás zve, milé čtenářky, jedna z vás, čtenářka Simič. Proč právě do Lednice a Valtic, to si přečtěte v jejím příspěvku k dnešnímu tématu...

Možnost zasílání příspěvků k dnešnímu tématu již skončila, milé čtenářky. Níže si ale můžete přečíst dalčí příspěvek. Zaslala ho čtenářka Simič a zve vás do Lednice a Valtic.

Webové stránky zámků...


Krásný den, i když včerejší bouřka mi napáchala na zahradě plno škod ve formě opadaných jablek a větví. Tak než se vydám tu spoušť uklidit, ráda bych Vás všechny pozvala na mé dva oblíbené a téměř každoročně navštěvované zámky. Letošní počasí přímo vybízí k návštěvě nějakého hradu či zámku, protože na koupališti byste přimejmenším umrzli. Celá rodina jsme si velmi oblíbili jižní Moravu nejen pro její úchvatnou přírodu, dobré a kvalitní vínko, přátelské domorodce, ale i proto, že se může pochlubit nádhernými zámky-Lednice a Valtice, které opravdu stojí za shlédnutí a jsou propojeny, takže během jednoho dne můžete navštívit oba zámky.
LEDNICE - nádherný pohádkový zámek leží asi 50 km jižně od Brna, a 12 km od Mikulova. V roce 1996 byl lednicko-valtický areál zapsán mezi světové a kulturní památky. První zmínka o vesnici Lednice pochází z roku 1222. O sto let později se stává majetkem rodu Lichtenštejnů, kteří ji neskutečně zvelebili a vystavěli nádherný zámek. Karel Eusebius z Lichtenštejna si místo zamiloval a zval sem řemeslné mistry, kašnáře, architekty a světově proslulé umělce. Lichtenštejnové vlastnili zámek až do roku 1945, kdy byl znárodněn. K zámku, který vás ohromí svou hrdou a pohádkovou krásou, patří celá řada dalších romantických staveb, které jsou rozesety po celém obrovském anglickém parku a rozsáhlé francouzské zahradě. Je to naprosto úchvatná procházka, kdy kráčíte po skvostné a nádherně upravené zahradě a do cesty se vám staví drobné stavby, které stojí za to vidět. Třeba takový Zámecký skleník-uvidíte v něm exempláře tropických a subtropických rostlin z jižní Ameriky a jezírko plné zlatých rybek. Nebo Minaret-ten byl postaven natruc poddaným, kteří se nemohli shodnout na umístění kostela. Vyhlídka je dechberoucí, stejně jako cesta nahoru po úzkých točitých schodech. V konírně se nachází akvárium, za fotku stojí i Obelisk. Navštívit můžete i romantickou jeskyni, Lovecký zámeček, Apollónův a Dianin chrám, Belveder a spoustu dalších nádherných romantických staveb a stavbiček, které jsou rozesety v okolí zámku.
VALTICE - neméně krásný zámek, asi 8 km od zámku lednického. Lichtenštejnové získali Valtice asi ve 14. století a postavili nedaleko středověkého hradu renesanční zámek, který byl několikrát přestavěn, než získal dnešní podobu. V roce 1790 tu vzniklo i zámecké divadlo. Když se vysloví slovo Valtice, okamžitě vás napadne sousloví dobré víno. V zámeckých sklepeních můžete proto absolvovat degustační expozici.
Protože je lednicko-valtický areál velmi rozsáhlý a opravdu stojí za shlédnutí, můžete si půjčit kočár, lodičku nebo kolo, což po chvíli chůze určitě oceníte. Určitě tyto dva zámky navštivte, určitě budete moc spokojeni a plni krásných zážitků, protože si tady příjdou na své všechny vaše smysly, i ty chuťové, když posedíte v zahradě se sklenkou výborného valtického vína.

Vaše,
Simič

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne (které jste chtěly) 16. srpna 2011: Hrady a zámky, kde to frčí!

Vaše pozvánky už neposílejte. Zasílání skončilo dnes (16.8.2011) v 15.00 hodin. Po 16.00 hodině se dozvíte, která z přispěvatelek získala slíbený knižní dárek: dvě krásné publikace Na cestě po České republice 1. a 2. díl (nakladatelství JOTA).

na cestěna cestě

Reklama