houese

Není to tak dávno, co jsme řešili stěhování. Jako jedna z variant se nabízela hypotéka a pořízení domku nedaleko města, ve kterém s manželkou pracujeme. Jenže ouha! Buď jsme narazili na nemovitosti, které: za a) Nestály za povšimnutí pro svůj technický stav, za b) Byly příliš drahé, za c) Měly vážný problém se sousedy v okolí.  A právě ta poslední možnost se nám stala několikrát.

Jeden příklad za všechny

Přijeli jsme do menší obce (nechci jmenovat), kde byl na prodej dům za 500.000 korun. Už když jsme ale kráčeli ulicí k domu, pojali jsme podezření, že tady není něco v pořádku. Ulice byla špinavá, plná všelijakého (odpusťte mi to slovo) bordelu; ležely tu staré pneumatiky, zrezavělé kusy zemědělských strojí a pletiva, pytle plné páchnoucího nepořádku, staré spotřebiče… no, vypadalo to tu zkrátka jako o železné neděli. Akorát bylo jasné, že pozůstatky všeho možného nikdo neodveze, některé už byly plevelem přirostlé k ulici.

No, pokrčili jsme rameny a došli k prodávanému domu. Hlavou nám kolovalo, že jestli dům koupíme, budeme si muset došlápnout na místní mocipány a postarat se o úklid ulice, protože tohle byla hrůza! Otevřela nám paní se skelným pohledem, která vypadala, že je neustále trochu mimo. Provedla nás domem i zahradou a v podstatě jsme se shodli, že dům není špatný. Měli jsme s sebou i kamarádku architektku, která nás upozornila, že stropy nejsou nosné, a tedy případná vestavba místností do půdy by vyžadovala větší investice, ale to nám nevadilo. Už, už jsme si mále plácli, když najednou...

Za vraty se ozval děsný randál!

Otevřeli jsme a spatřili souseda z vedlejšího stavení, kterak vleče cosi neidentifikovatelného kovového ven a pohazuje to opodál na ulici: „Do haj***, že se na to nevys***. Kur**! No, co čumíte?“ nadával dotyčný a zase zmizel.

„Co to bylo?“ optali jsme se majitelky, ale ta nám k tomu nebyla schopná nic říct. A tak se koupě nakonec nekonala, než takového souseda, to raději bydlet pod mostem.

Co na to makléři?

Oslovil jsem zkušeného realitního makléře a jednatele z firmy Omega Reality, pana Miroslava Havelku, abych se ho zeptal, jestli jsou domy s podobnými sousedy skutečně neprodejné, a jak jako zákazník mám šanci takový problém zjistit, pokud nejsem zrovna u takové situace přímo.

„Je samozřejmě otázka, co jsou to strašní sousedé. Něco jiného může být nepřijatelné pro mě a něco jiného pro vás,“ řekl mi pan Havelka. „Rozhodně ale člověk nekupuje nemovitost, aniž by ji předem navštívil, takže si sousedské poměry může ověřit. Vysloveně zjevný sousedský problém může mít i vliv na cenu nemovitosti nebo délku prodeje.“

Reklama