Francie... Kdysi dávno jsem milovala šansony Edith Piaf a Gilberta Bécauda a také herce Alaina Delona a Annie Girardot. Eiffelova věž, Vítězný oblouk, Sacré Coeur, Champs Ellysées, Louvre - to vše jsem znala jenom z obrázků a vůbec jsem nepředpokládala, že tohle někdy v životě uvidím. No nesmějte se, jsem ročník 1951 a země západní Evropy
byly pro obyčejného Čecha tenkrát poněkud tabu.

Pak přišla sametová revoluce, otevřely se hranice a my jsme v březnu roku 1991 nasedli s manželem a šestnáctiletou dcerou do zájezdového autobusu, jehož cílem byla Paříž. Najednou jsme stáli před Eiffelkou a nemohli jsme uvěřit, že to není sen. Prohlédli jsme si Paříž z Eiffelovy věže, prošli jsme si nejznámější místa, která jsme znali z obrázků. Do Louvru jsme vyslali na prohlídku jako rodinného zástupce dceru, peněz totiž mnoho nebylo. Večeři jsme měli zajištěnou v typické francouzské hospůdce, spali jsme v hotýlku Formule 1 kousek před Paříží a ráno jsme zažili stávku dopraváků. Všechno pro nás bylo nové, ze všeho jsme byli vykulení a po návratu jsme si připadali jako světáci.

Docela rádi bychom si s manželem návštěvu Paříže zopakovali, abychom si ji vychutnali trochu jinak, než tenkrát před šestnácti lety. S více penězi, a tudíž i s více možnostmi ledacos vidět a také nerozptylovaní vším tím, co u nás tehdy nebylo, ale dnes je to již zcela normální a běžné. V roce 1994 jsme s manželem navštívili Francii podruhé a strávili jsme deset krásných dní v půvabném městečku Port Grimaud, kterému se říká francouzské Benátky. Samozřejmě, že jsme nezapomněli navštívit také nedaleké a proslavené Saint Tropez. V roce 1996 jsme zamířili do Francie potřetí, tentokrát to bylo báječných a slunných deset dní v městečku Argeles sur Mer.

Před týdnem se z dovolené v  Argeles sur Mer vrátila naše dcera s vnoučkem a byla opravdu nadšená. My jsme tak měli možnost si tohle městečko znovu připomenout nejen díky fotkám, které si přivezli, ale hlavně díky webkameře v tomto městečku, kterou jsme objevili na internetu. Denně jsme tak měli možnost se podívat na to, jaké mají počasí, a několikrát jsme je na kameře zachytili, jak nám mávají.
Zdraví Vás

Jana


Jé, tak to je super! Mávat rodině prostřednictvím obecní webkamery, to jsem ještě neslyšela. :-) Díky za krásné povídání a za neutuchající věrnost Francii. :-)))