Větší množství operací, které „odložil“ covid, ale i častější úrazy při letních aktivitách. Pacienti se často neobejdou bez krevní transfuze. Jenže zásoby se tenčí a některých krevních skupin mají vyloženě nedostatek. Jako například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze: „Prosíme všechny dárce, i ty, kdo o dárcovství uvažují, aby pomohli! Akutně chybí krevní skupiny 0 a A, Rh (D) negativních i pozitivních,“ vyzývají lékaři dobrovolníky.

62b037472191cobrazek.png
Foto: Shutterstock

„Potřeba jsou ale všechny krevní skupiny. Registrovaných dárců krve je v Česku zhruba 260 000, ideálně by jich podle odborníků mělo být minimálně o 40 tisíc více,“ přibližuje situaci mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová a připomíná, že seznam míst, kde lze darovat krev, je dostupný například na webu Českého červeného kříže. 

Můžete se stát dárkyní?

  • Darovat krev v ČR může každá zdravá osoba ve věku od 18 do 65 let (některé nemocnice mají horní věkový limit nižší). Pokud ale darujete krev poprvé, nesmí vám být víc než 60 let.
  • Žena musí vážit alespoň 50 kilogramů, muž o 10 více.
  • Dárce krve nemusí být občan ČR, ale měl by zde mít alespoň dlouhodobý pobyt (a stálou adresu) a platné zdravotní pojištění. Podmínkou je i to, že se musí umět se zdravotníky domluvit.

Pokud základní podmínky splníte, čeká vás posouzení zdravotní způsobilosti. Kromě rozboru anamnézy v dotazníku udělají zdravotníci před darováním také základní fyzikální a laboratorní vyšetření.

Co vás vyloučí doživotně?

Pokud vás vyhodnotí jako osobu s rizikovým chováním, při němž mohlo dojít k přenosu například HIV či infekčních žloutenek typu B a C. Sem spadají především lidé provozující prostituci nebo jejich klienti, závislí na injekčních drogách, ale též muži, kteří měli v posledním roce pohlavní styk s jiným mužem. Trvale pak jsou z dárcovství vyřazeni lidé, kteří v letech 1980-1996 pobývali dlouhodobě (více než 6 měsíců) ve Velké Británii či Francii nebo v zahraničí dostali transfuzi.

Z dobrého skutku vás vyčleňují také nejrůznější závažné choroby. Doživotní stopka platí například při nádorovém onemocnění, infekci HIV nebo onemocnění AIDS, cukrovce vyžadující inzulinovou terapii, žloutence typu B i C, autoimunitním onemocnění, závažném onemocnění srdce, plic, ledvin a dalších orgánů, krevním onemocnění, ale i astmatu, těžkých formách alergie, epilepsii a podobně.

Kdy budete potřebovat pauzu?

Po jiných infekčních chorobách, jako je třeba žloutenka typu A nebo E, mononukleóza, brucelóza, borelióza, kapavka, tuberkulóza, břišní tyfus a podobně je vyřazení dárcovství pouze dočasné. Délka vyřazení je různá podle typu infekce.

Půlroční pauzu si musíte dát i po porodu nebo ukončeném kojení, po návratu z dovolené, například z tropů, po operacích i běžných vyšetřeních, jako je třeba kolonoskopie nebo gastroskopie. Vyřadí vás též tetování nebo piercing mimo zdravotnické zařízení, a to i u vašeho sexuálního partnera. Vadí dokonce i pobyt dárce nebo sexuálního partnera ve vězení nebo psychiatrické léčebně případně bezdomovectví.

Dočasný problém mohou být některé léky, očkování nebo jen přisáté klíště. Celý seznam naleznete na stránkách vámi vybrané transfuzní stanice.

Vždy je ale zapotřebí co nejbedlivěji sledovat svůj zdravotní stav. „I při mírných potížích jako rýma, opar na rtu, lehký pocit mrazení, pocit ztuhlosti svalů, může být přítomen nějaký virus ve vaši krvi, a ten může u imunitně oslabeného příjemce krve způsobit smrtelně končící onemocnění,“ varují lékaři z Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava.

Kdy nemusíte váhat?

Další nemoci, pokud jsou dobře léčeny, darování krve nebrání. „Například vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, nedostatečná funkce štítné žlázy, lehčí alergická onemocnění jako např. senná rýma a podobně,“ vyjmenovávají ostravští lékaři.

Pokud sítem projdete, můžete jakožto žena darovat krev třikrát ročně. Muži dokonce čtyřikrát. Na místě vám to nezabere více než 2 hodiny. A nejen že někomu třeba zachráníte život, ale ani vy nepřijdete zkrátka. Kromě volna s náhradou mzdy, proplacení cestovného nebo odečtu z daní jsou to například i finanční příspěvky pojišťoven a další výhody.

Zdroj informací: Fakultní nemocnice Ostrava, Všeobecná zdravotní pojišťovnaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze

Čtěte také:

Reklama