Od pátku 26. září se na obrazovky České televize vrací seriál Nemocnice na kraji města. Po druhé řadě přichází třetí pokračování tohoto kultovního seriálu pod názvem Nemocnice na kraji města – Nové osudy.

Na co se můžete těšit? Na 13 dílů, ke kterým napsala scénář Lucie Konášová a režie se ujal Viktor Polesný. Když už hovoříme o scénáři, nutno podotknout, že druhá řada, tedy Nemocnice na kraji města po dvaceti letech páně Zikmunda a Bočana, nebyla příliš zdařilým pokračováním slavného Dietlova seriálu. Herečka Eliška Balzerová, představitelka doktorky Čeňkové, k novému scénáři řekla: „Natáčení těchto dílů bylo krásné. Ten příběh byl tak zajímavý, že mi připadalo, jako by ho napsal Jaroslav Dietl.“

Je tomu ale skutečně tak? Novináři se o tom mohli přesvědčit na projekci, kterou pro ně Česká televize uspořádala ve čtvrtek 11. září v podvečer. Popravdě řečeno, co lze soudit ze shlédnutí prvního dílu? Proto vás nechceme zavádět jakýmkoli soudem, jen pouhým konstatováním, že herecké výkony byly v takto hvězdném obsazení očekávatelné.

Mimochodem, když už jsme u toho obsazení, zde si můžete rozkliknout (kliknutím na zmenšeninu obrázku) základní vztahové linie, které se v seriálu odehrávají.

Ovšem nutno podotknout, že v seriálu je celkem 60 velkých a středně velkých rolí a 170 malých a epizodních rolí, takže tento „pavouk“ obsahuje skutečně jen to nejzákladnější.

Osudy zaměstnanců a pacientů borské nemocnice se poprvé objevily na obrazovce před třiceti lety, 5. listopadu 1978, a vzápětí si získaly velikou diváckou oblibu. Autor seriálu Jaroslav Dietl, jehož byla Nemocnice devátým seriálem pro tehdejší Československou televizi, a režisér Jaroslav Dudek natočili nejprve třináct dílů. Po velkém úspěchu dotočili o tři roky později dalších sedm pokračování. První série vznikala celkem dva roky a původně byla role primáře Sovy svěřena velikánovi našeho filmu Karlu Högerovi, který bohužel po půl roce natáčení zemřel. Role byla narychlo přeobsazena slovenským hercem Ladislavem Chudíkem. Ten se v seriálu objevuje dodnes a stále se stejnou grácií.

„Příběhy, které původním i novým hrdinům vymyslela Lucie Konášová, mě chytly od samého počátku. Pocity při čtení scénáře jsem měla vesměs libé. Hodně jsem myslela na svého muže,“ řekla k novým dílům seriálu Magdalena Dietlová, manželka zesnulého Jaroslava Dietla a dodala: „Jaroslav vždycky toužil mít následovníky, někomu to svoje řemeslo předávat. Myslím, že Lucii Konášovou by do své dílny bral všemi deseti.“

Na to, čím se třetí série liší od té předchozí, odpověděla přímo Lucie Konášová. „Producent Borek Severa si přál celý seriál trochu odlehčit humorem, protože předchozí série měla vážnější ladění. Dalším přáním bylo akcentovat ženské hrdinky a přivést do děje minimálně polovinu nových postav, pokud možno mladších ročníků, aby seriál oslovil i mladé diváky.“ A jestli se to podařilo, to Lucie Konášová nehodlá posuzovat, počká si na názor diváků.

Ze zajímavých osobností, které se podílely na vzniku Nových osudů, nelze ještě neuvést známého skladatele Ondřeje Soukupa, který se postaral o hudbu k seriálu.

S Nemocnicí na kraji města – novými osudy se můžete setkávat každý pátek, počínaje 26. zářím, od 20.00 hodin na ČT1. Do zákulisí natáčení nové řady tohoto seriálu můžete nahlédnout ve snímku Film o seriálu Nemocnice na kraji města – nové osudy režiséra Jana Mudry, který uvede ČT2 ve čtvrtek 25. září v 19.40 hodin a ČT1 v sobotu 27. září v 11.40 hodin.

Těšíte se na další Nemocnici? Na kterou postavu Nových osudů se těšíte nejvíce? Jaký další seriál minulé éry by si, podle vás, zasloužil nová pokračování?

Reklama