Doba, v níž jsou informace cenným artiklem, se nelze obejít bez neustálého sledování počítačů, mobilů a tabletů. Technologicky smýšlející epocha nastavuje životní styl nás všech. Monitory ovládají nejen náš pracovní život, ale také soukromí. Dlouhodobá a stereotypní práce s počítačem může mít za následek hned několik obtíží, které není vhodné nechávat bez povšimnutí.
5cde98be871cbobrazek.png

Syndrom počítačového vidění už po třech hodinách

Bolest hlavy, pálení a zarudnutí očí, slzení, potíže se zaostřováním. To jsou nejčastější příznaky toho, že na displej hledíme už příliš dlouho. Tento stav se nazývá jako syndrom počítačového vidění, a může být doprovázen bolestí hlavy, krční páteře či ramen v důsledku nepřirozeného držení těla. Trpí jím až 90 % lidí, kteří tráví u počítače denně alespoň tři hodiny. Potíže obvykle vymizí krátce po ukončení práce na počítači.

Krátkozrakostí trpí pětina Čechů

Problematiku zhoršující se kvality zraku světové populace je nutné nebrat na lehkou váhu. Pouhý zlomek lidí používá adekvátní korekci, a z toho plynou značná rizika, u krátkozrakosti obzvlášť. Špatný zrak může vést k bolestem hlavy, k únavě a nižšímu stupni soustředění. Například za volantem mohou být všechny tyto faktory velmi nebezpečné, připomíná docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
5cde98ca31944obrazek.png

Přetěžování očních víček

Zrak můžou ovlivnit i povislá oční víčka. Příčinou k plastické operaci očních víček nemusí být jen touha stát se krásnější, nýbrž i nutnost správného fungování oka. Nejvíce využíváme právě zrak, který je snad nejdůležitějším smyslem. Až z 80 % se totiž o okolním světě informujeme právě očima. Jejich namáhání postupem času stále více stoupá, ušetřeny nejsou ale ani oční víčka. Podle primáře Dušana Záruby z Ústavu estetické medicíny se za posledních 5 let zvýšila poptávka po operaci očních víček o 30 až 40 %. Uvádí také, že většina lidí přijde zejména kvůli funkčnímu problému. Operace očím odlehčí a sníží jejich únavu. Pacienti to poté vnímají velmi pozitivně, jelikož oči zase fungují tak, jak byli zvyklí.

Jak problémům předcházet?

Řešení je nasnadě: omezte pobyt u počítače, nepřehánějte to s mobilními telefony a choďte do přírody. Copak je to ale v dnešní době možné? Prakticky nikoli. Odborníci proto doporučují zavést do denního režimu alespoň pravidlo „20/20/20“. Po každých dvaceti minutách práce s počítačem se alespoň na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop (což odpovídá zhruba šesti metrům). Ulevíte tak akomodačním svalům, oči procvičíte a zabráníte potížím.

Reklama