Průzkumu se zúčastnilo přes 600 respondentů, přičemž téměř 94 % tvořily ženy. Našli se ale i muži ochotní anonymně odpovědět na naše otázky.

Nejprve měli účastníci výzkumu vybrat z nabízených možností, které zdravotní problémy, obecně považované za citlivé, je trápí. Co se týče četnosti, na prvních třech místech skončily křečové žíly a metličky, vypadávání vlasů a potíže s hemoroidy.
Lidé dále odpovídali na otázku, jestli o citlivých zdravotních problémech mluví se svými blízkými. 58 % lidí odpovědělo, že ano, ale 42 % prozradilo, že ne. K lékařům mají respondenti v tomto ohledu o trochu větší důvěru. 64 % respondentů s lékaři o těchto problémech mluví a 36 % ne.

hemm.jpg
Foto: Shutterstock

Je to příliš intimní, domnívají se někteří
Protože by žádná nemoc neměla být tabu, zajímalo nás samozřejmě, proč někteří respondenti o svých problémech nemluví. Nejčastěji zmiňovaným důvodem byl jednoznačně stud a pocity trapnosti. Našli se ale i respondenti, kteří o nich nemluví, protože je nepovažují za závažné či důležité nebo je nechtějí zveličovat.

  • „Někdy je to hlavně pocit studu, takový, že ostatní problémy nemají a já jsem zase divná,“ uvedla jedna z respondentek.
  • „Je to příliš intimní,“ svěřila se další.
  • „Hlavním důvodem, proč o výše uvedených zdravotních problémech nemluvím se svými blízkými, je, že se stydím a cítím se trapně. Nechci, aby o tom někdo věděl a bylo by mi nepříjemné to veřejně řešit. Tyto problémy si řeším sama, kupuji si přípravky, měním životní styl apod.,“ zněla další z odpovědí.

Naštěstí je mezi respondenty i velká skupina těch, kteří se o zdravotních problémech mluvit nezdráhají, a tím přispívají k jejich detabuizaci a také jim lékař může doporučit vhodnou léčbu. V odpovědích se častěji objevovalo, že o nich lidé mluví kvůli tomu, aby se jim dostalo podpory a pomoci.

  • „Otevřeně o nich mluvím. Pomáhá mi to psychicky. Rodina by mi to neodpustila, kdybych jim to tajila,“ uvedla jedna z respondentek.
  • Další zmínila, že nevidí důvod, proč by se za své zdravotní problémy měla stydět a objevila se i odpověď: „Mlčením ještě nikdy žádný problém nezmizel.“

33 % respondentů hemoroidální onemocnění neřeší vůbec, i když jimi trpí

V další části průzkumu jsme se zaměřili konkrétně na hemoroidální onemocnění, které bývá považováné za obzvláště citlivé téma. Ukázalo se, že někdy potrápilo téměř 57 % respondentů, což rozhodně není malé číslo. Zároveň o tomto tématu 34 % pacientů nemluví.

Zajímalo nás také, jak dotyční a dotyčné problémy s hemoroidy řeší. Téměř 54 % volí různé masti, necelých 23 % sahá po čípcích. Využívané jsou také koupele v bylinném odvaru (19 %). Léky od lékaře situaci řeší jen 10 % respondentů, a ne příliš povzbudivé je zjištění, že 33 % lidí, kteří odpovídali, tuto záležitost neřeší, přestože onemocněním trpí. Někteří využili také možnosti vypsat jiné způsoby, jak se s potíži s hemoroidy vypořádávají.

  • „Na hemoroidy jsem objevila skvělé volně dostupné léky,“ uvedla jedna ze čtenářek. Další zmiňovali například úpravu stravy nebo operaci.
  • „Hemoroidy jsem vyřešila díky mastičce z lékárny, myslím, že je to včasné řešení“, doporučuje jedna z účastnic našeho redakčního průzkumu. 

Čtěte také:

Reklama