Nemocí zvířat, které jsou přenosné i na člověka, takzvaných zoonóz, existuje celá řada. Mohou být parazitárního, bakteriálního i virového původu. K nákaze dochází buď přímým kontaktem s nakaženým zvířetem, nebo kontaminovanými výkaly, prachem, aerosolem či stravou a tekutinami. Největší riziko nákazy hrozí člověku s oslabenou imunitou, ale také dětem a seniorům. Na pozoru by se ale měly mít také těhotné ženy kvůli riziku přenosu na plod.
5b2ba76db2a90obrazek.png

Toto jsou některé z onemocnění, která se u nás vyskytují nejčastěji:

Toxoplazmóza

Je velkým strašákem hlavně pro těhotné ženy, protože ohrožuje plod. Že se mikroskopický parazit usídlil i ve vašem těle můžete poznat podle zvětšených lymfatických uzlin, zvýšené teploty, apatie, nechutenství, poruch pohybu, křečí, dušnosti, zvracení či průjmu. Pokud se jednou nakazíte, parazit s vámi zůstane už po celý život, aniž byste to pociťovali. Ale podle nejnovějších studií může měnit vaše chování i vzhled.
Za časté přenašeče toxoplazmózy jsou považovány kočky, hlavně ty venkovní. Pokud kočku chováte výhradně doma a nekrmíte ji syrovým masem, neměla by být infikována. V opačném případě může patřit mezi 1 procento koček, které parazita přenáší svým trusem. Mnohem častěji se ale můžete nakazit bez asistence koček, například pozřením nakaženého, syrového masa nebo neumyté zeleniny.

Dermatofytóza

Zoofilní dermatofyty jsou mykózy přenášené ze zvířat na člověka. Po nakažení se vyskytují v místě kontaktu se zvířetem, tedy na rukou či v obličeji popřípadě ve vlasech. Tam se dermatofytóza projevuje ložisky s vypadanými nebo ulámanými vlasy, postižená místa jsou poprášená drobnými bělavými nebo šedavými šupinami. Nejčastěji bývají postiženy děti. Přenašeči jsou zvířata se srstí, například morčata, králíci, kočky nebo psi.

Salmonelóza

Máte v paměti, že toto bakteriální onemocnění projevující se průjmem, bolestí břicha a horečkou můžete chytit výhradně z nedostatečně tepelně upraveného masa či vajec? Není tomu tak, byť je právě toto nejčastější cesta. Bakterií se můžete infikovat také od zvířat (včetně plazů, obojživelníků, hlodavců i klasických domácích mazlíčků), a to kontaminovaným trusem. Prevencí je důkladné mytí rukou.

Kampylobakterióza

Jde o závažné průjmové onemocnění. Zdrojem této infekce podobné salmonelóze je také většinou strava, hlavně drůbeží maso. Mohu ji ale přenášet také domácí mazlíčci, zejména štěňata a koťata, ale také papoušci, myši, krysy, křečci, nebo fretky.

Listerióza

Jde primárně o zvířecí onemocnění, ale bakterie listerie se běžně vyskytují ve vodě i v půdě. Může jim onemocnět prakticky jakékoli zvíře, savci i ptáci. Bacilonosič přitom nemusí trpět žádnými příznaky. Také u jinak zdravých lidí s dostatečnou imunitou proběhne listerióza často bezpříznakově nebo jako onemocnění podobné chřipce. Zato u těhotných žen může vést až k potratu, nebo se přenést na plod. Onemocnět můžete po kontaktu s kontaminovanými tělesnými sekrety. Nejčastější formou nákazy je ale pozření kontaminovaného jídla.

Leptospiróza

Jde o horečnaté bakteriální onemocnění, které postihuje játra nebo ledviny. K nakažení lidí dochází nejčastěji po kontaktu poraněné kůže, očí nebo sliznic s vodou znečištěnou močí nakaženého zvířete.  Tím může být hlodavec, popřípadě pes, výjimečně i kočka.

Nemoc z kočičího škrábnutí

Jestliže se vám po škrábnutí nebo kousnutí kočkou objeví kolem rány červená až hnisavá vyrážka doprovázená zvětšenými lymfatickými uzlinami, malátností, bolestí hlavy, zvýšenou teplotou a nechutenstvím, může jít právě o toto onemocnění. Způsobuje ho bakterie Bartonella henselae, jejímiž nositelkami jsou kočky (až 40 %). Léčí se antibiotiky.

Toxokaróza

Jde o onemocnění způsobené hlísticemi - vnitřními parazity psů a koček. Parazitická vajíčka vylučují ve výkalech, aby dozrála v půdě. Larvální stadia se zachytí ve střevech, napadají hostitele a migrují do jater nebo do plic. Příznakem je horečka, zvětšení jater, bolesti břicha, nevolnost až zvracení, malátnost, někdy i bolest kloubů a svalů. V případě postižení plic se objevuje bolestivý a sípavý kašel, dušnost.
Zvířata ale přenáší i spoustu dalších vnitřních parazitů – jimi způsobená onemocnění se shrnují pod názvem helmintózy.

Čtete také:

Uložit

Reklama