Možná se stejně jako já zajímáte o kočky a doslova hltáte každou novou informaci z jejich světa. Že však doopravdy existuje nemoc z kočičího škrábnutí, to jsem donedávna vůbec netušila. Přitom je rozšířena na celém světě…

Nemoc z kočičího škrábnutí, Cat Scratch Disease nebo benigní lymforetikulóza… jak chcete.

 

Původcem této nemoci je bakterie Bartonella henselae a obsahují ji sliny infikované kočky. Při olizování srsti se jí nakazí od blechy, která je nakažená a bakterie vylučuje do srsti kočky. Poté se na slinách donese až na drápek a nákaza je možná.

Kočka je pouze hostitelem a sama se nenakazí a navíc infekčnost po několika týdnech zmizí. Pokud má kočka blechy, je riziko její infekce asi 30x větší než u kočky odblešené.

Není to ale nemoc jenom koček, ale i v malé míře psů. Příznaky zvíře žádné nemá, takže kromě vyšetření krve na protilátky není žádná možnost, jak nemoc diagnostikovat „od oka“.

A pokud se již nějakou náhodnou cestou dozvíte od veterináře, že vaše kočka má aktivní protilátky, pak nezoufejte... Dodržujte hygienická pravidla, infekčnost po několika týdnech odezní.


Ve zkratce lze říct, že pravým přenašečem a nebezpečím jsou blechy, chraňte zvíře před blechami a nemusíte se obávat ani benigní lymforetikulózy.

Strach mít ale nemusíme. Stačí si dávat pozor a minimalizovat nebezpečí škrábnutí či kousnutí od kočky (případně i psa), a pokud se tak již stane, řádně ránu vydesinfikovat, stačí vodou a mýdlem. Infekce se také přenáším kontaktem přes sliznice, poraněnou pokožku či do oka, takže se za určitých podmínek lze nakazit také dotykem. Bakterie ze srsti zvířete putuje pak na lidskou ruku, do oka či na nějakou malou ranku.

 

A jak se toto onemocnění projevuje u lidí?

Škrábanec zhruba po třech až deseti dnech zduří, zčervená a obtížně se hojí. Dokonce se může vytvořit hnisavý absces. Zarudnutí může stále růst. Bolet mohou klouby, obtíže připomínají revma. Někdy se přidávají i bolesti v břichu a v podbřišku, těžká únava a bolesti svalů. Bolestivě zduří lymfatické uzliny v okolí rány a posléze i dál na těle. U jedné třetiny nemocných se objeví horečka.

 

Zajímavý na celé věci je fakt, že i bez léčby dochází k samovolnému uzdravení. K lékaři je ale dobré jít, už jen kvůli správné diagnóze, která se stanovuje krevním testem. Lékař patrně nasadí antibiotika do boje proti bolestivě nateklým uzlinám, případně kvůli infekci vnitřních orgánů. K uzdravení dochází poměrně rychle.

 

Pro zdravé lidi tedy nepředstavuje bakterie Bartonella henselae žádné výrazné ohrožení života. Nemoc je nebezpečná pro lidi s oslabenou imunitou, například pro lidi s léčeným nádorovým onemocněním, těhotné ženy, diabetiky nebo HIV pozitivní. Tam pak nemoc může vlivem snížené imunity organismu napáchat velké škody. Infekce může způsobit otravu krve, infekce vnitřních orgánů, srdeční nitroblány či kostí, nebo postihnout centrální nervovou soustavu.

 

Touto nemocí nejčastěji onemocní děti a mládež, snad pro vyšší riziko poškrábání, my dospělí si přece jen dáváme větší pozor. Přesto je to nemoc, která postihuje jen pár jedinců ročně.

 

O další důvod víc, proč kočku chránit před blechami, co říkáte?