Nemoci, které mohou mít celoživotní následky a u nichž počet nemocných stále roste. [1],[2] V loňském roce přitom již od poloviny dubna vystoupala aktivita klíšťat na stupeň č. 6, tedy středně velké riziko. Jak poznat, že chřipkové příznaky a bolest hlavy nejsou jen viróza? Jak odstranit klíště a co s ním potom?
5c8a4128b3800obrazek.pngChřipka nebo klíšťová encefalitida?

První příznaky klíšťové encefalitidy jsou lehko zaměnitelné s chřipkou – typické jsou bolesti svalů a kloubů, slabost a zvýšená teplota. Po několika dnech, kdy se zdá, že je vše v pořádku, začnou silné bolesti hlavy, světloplachost, závratě, horečka, třes a zvracení. Nejednoznačná může být i diagnóza lymeské borreliózy. Stejně jako klíšťová encefalitida se nejprve ukáže únava, bolest hlavy a zvýšená teplota. Mnoho lidí si myslí, že u borreliózy se musí objevit červená skvrna s vybledlým středem v místě přisátí klíštěte. Ve skutečnosti jsou někdy kožní projevy časného stádia nezřetelné!Pokud se do měsíce po přisátí klíštěte objeví chřipkové příznaky, je lépe navštívit lékaře, který doporučí další postup. Ani laboratorní vyšetření v této době nemusí ještě infekci lymeskou boreliózou prokázat,“ říká MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze.

Očkování proti klíšťové encefalitidě by mělo probíhat podle jasně stanoveného očkovacího schématu.

Podle toho, kdy se s očkováním začíná, odborníci zvolí běžné, nebo zrychlené očkovací schéma.

14 dní po druhé dávce lze očekávat dostatečnou ochranu.

Základní očkování se skládá ze 3 dávek s tím, že po 3 letech a následně po 3–5 letech je pro zachování dostatečné ochrany důležité přeočkování jednou dávkou. 

Jen 6 lidí ze 100 se před klíšťovou encefalitidou chrání správně.
U borreliózy je důležité včasné odstranění klíštěte, k přenosu infekce obvykle dochází až za 48 hodin po přisátí, nelze však vyloučit ani přenos za 24 hodin. Před klíšťovou encefalitidou se ale lidé mohou nechat očkovat. Bohužel tuto možnost využíváme v porovnání s ostatními evropskými státy velmi málo. Dle mezinárodního průzkumu,[3] který proběhl v loňském roce i v ČR, je naočkováno 25 % z nás. Z osmi evropských států, kde se klíšťata vyskytují na celém území, na tom je hůře s proočkovaností pouze Finsko. Ale ani těchto 25 % nemá vyhráno. Pouze polovina dodržela základní očkování dle doporučení výrobce. Na přeočkování po 3 letech pak dorazil a svou ochranu prodloužil pouze každý čtvrtý.
5c8a4135647a4obrazek.png

Důvodem, proč je u nás v porovnání s ostatními státy takto malá proočkovanost, je mimo jiné skutečnost, že si myslíme, že se nás klíšťová encefalitida netýká.Přitom naše území je pro klíšťovou encefalitidu endemické. Klíšťata mají v oblibě vlhké prostředí smíšených lesů, trav apod. Mohou se však vyskytovat i na okrajích měst nebo i v městské zástavbě, obecně tam, kde jsou parky a zeleň,“ pokračuje MUDr. Roháčová. Finance jsou jedním z nejméně uváděných důvodů nízké proočkovanosti. Cena jedné dávky je kolem 800 Kč. Pravdou ale je, že důležitost očkování si uvědomují i pojišťovny – např. VZP poskytuje příspěvek na očkování speciálně na klíšťovou encefalitidu. Příspěvek vaší zdravotní pojišťovny může být až 1 500 korun ročně.

Co s klíštětem
Kolem toho, jak správně odstranit klíště a co potom s ním, stále panuje mnoho mýtů. Zapomeňte na kroucení, ať již po, nebo proti směru hodinových ručiček, i na řepkový olej. Před odstraňováním klíštěte okolí ranky vydezinfikujte. Klíště poté pomocí pinzety jemně vyviklejte pohybem ze strany na stranu a poté opět použijte dezinfekci.  Důležitá je rychlost (k přenosu virů klíšťové encefalitidy dochází již po 2 hodinách přisátí), proto klidně noste vše potřebné stále s sebou. Klíště totiž můžete chytit nejen na procházce v přírodě, ale i v městském parku či na hřišti.

Další otázkou je, co s klíštětem. „Klíště vytahujte viklavým pohybem a po vytažení vyhoďte do odpadu nebo spalte. Klíště nerozmačkávejte holou rukou, infekce by se do těla mohla dostat i drobnými rankami. Laboratorní vyšetření klíštěte nemá smysl. Proti klíšťové encefalitidě se v době nákazy již nedá zasáhnout a u lymeské borreliózy platí, že jen u zhruba 5 % nakažených klíšťat může dojít k přenosu infekce,“ vysvětluje MUDr. Roháčová.


[1] Data ISIN zpracována SZÚ k 31. 12. 2018.
[2] Státní zdravotní ústav – Praha. Zprávy centra epidemiologie a mikrobiologie. Ročník 26. Listopad–prosinec 2017.
[3] TBE Awareness, Coverage and Compliance Research. Listopad 2018.

Reklama