Dovolím si použít slogan z televizní reklamy: zemí se šíří epidemie a podlehne jí mnoho z vás a pokud se tak stane, váš život se obrátí na ruby... Již nebudete vyhledávat obchody s oblečením, chladnou vás budou nechávat boty, kabelky a kosmetika... Jediné cíle vašich nákupů budou ubrousky, lepidla, barvy a předměty, které můžete dekorovat.
Ta nemoc se jmenuje découpage (čti dekupáž), ale protože se těžko zapamatovává, říká se jí v českých zemích ubrousková technika.
Jednoduchý a přitom efektní způsob dekorace čehokoli.
Osobně jsem již polepila i bílé kožené boty. :-)))

Jak jsem již napsala výše, nejdůležitějším pro tuto techniku jsou ubrousky, které se dají koupit s nejrozmanitějšími motivy, ale pokud chcete, aby výsledek byl opravdu dokonalý, jsou důležité taky další materiály - hlavně lepidlo, které by po zaschnutí mělo dokonale zprůhlednět, a vytvořit tak na ubrousku tenkou ochranou vrstvu.
Chcete-li dekorovaný předmět následně omývat, není od věci ještě celé dílko přelakovat, nejlépe vodou ředitelným lakem.
A pokud se vám líbí popraskaný vzhled pod ubrousky, musíte na nátěr použít také praskací neboli krakelovací lak.
Práce s ním vyžaduje maličko zkušenost, protože je důležité dodržet přesný postup.
Velmi zjednodušeně to znamená, že nejdříve musíte předmět natřít tmavou akrylovou barvou, která v konečném výsledku bude prosvítat prasklinami.
Na tuto první proschlou vrstvu nanesete praskací lak a opět necháte uschnout. Pokud spěcháte, můžete si maličko pomoci fénem. Na praskací lak naneseme vrchní akrylovou barvu.
Tady je největší oříšek - podle mne nejhezčí prasklinky se dělají, když krakelovací lak nanášíme jedním směrem a vrchní barvu křížem, také je důležité vrchní barvu nanášet rychle v dostatečném množství, protože začíná praskat téměř ihned a jakmile se štětcem vrátíte na již popraskané místo, prasklinky si zatřete a znovu již nepopraskají.

Poté, co vrchní barva dokonale zaschne, můžete lepit ubrousky, při této práci nezapomeňte, že vždy používáme jen vrchní potištěnou vrstvičku a lepíme na světlé podklady, protože ubrousek je tak tenký, že podklad jím prosvítá.
Proto také prosvítají prasklinky vzniklé díky praskacímu laku a ubrousek vypadá jako by také byl popraskaný.
Začnete-li zkoušet tuto skvělou techniku na květnících, musíte je vždy natřít nejdříve světlou akrylovou barvou, poté nalepíte ubrousky, a pokud budete chtít do květníku zasadit květiny, je nutné jej na závěr dokonale přelakovat (nezapomenout např. na hranu odtokové dírky), aby terakota nemohla „natahovat“ vodu a zničit vám tak dekoraci zevnitř.

Kvalitní lepidla, praskací laky a akrylové barvy značky Marabu dodává na náš trh firma POS, která se vám tento měsíc na Ženě-in představuje ... takže neváhejte a začněte. 
A pokud si nebudete vědět rady, tak zaskočte do diskuse RADY A NÁPADY, kde vám ráda poradím já nebo jiné zkušené „ubrouskářky“.
A až v tom budete až po uši, a domů si budete místo nového prádélka nosit nové ubrousky, které už ani nebudete mít kam lepit, pochopíte, proč se ty, které již propadly, obávají setkání u Dr. Chocholouška. :-))))

Týna  

            
Reklama