Pro každého rodiče není nic horšího než nemoc dítěte. Pokud je navíc doprovázena nevolností a dlouhodobou nechutí k jídlu, je pro nás noční můrou. Nechutenství u malých dětí je totiž velmi závažné, a pokud přetrvává déle, může vést i k závažnějším potížím.

Nechuť k jídlu, doprovázející většinu závažnějších onemocnění, je u malých dětí daleko závažnější než u dospělých. Může totiž velmi rychle vést k celkovému oslabení organismu, vyčerpání a v kombinaci se sníženým příjmem tekutin i k dehydrataci. Musíme si uvědomit, že dětské tělo má mnohem menší zásoby živin a veškeré negativní změny snáší hůře a také se projeví mnohem rychleji. Pokud nám přestane jíst roční dítě, které váží 10 kg, jeho váha půjde dolů velmi rychle. Dospělému vydrží jeho zásoby výrazně déle. Navíc, na rozdíl od dospělého člověka, se dítě vyvíjí a roste. A pokud je ještě nemocné, potřebuje energii i na boj s nemocí. V případě, že nebude mít dostatečný přísun kvalitních živin, může i samotná léčba trvat déle, či se může nemoc vracet. Můžeme se potom dostat do „začarovaného kruhu“, kdy dítko opakovaně stůně a je často unavené.

dítě

Problémy s nechutenstvím se mohou objevit i samovolně. Některé děti nechutenstvím trpí de facto od narození a nikdo nikdy přesnou příčinu nezjistí. Tyto děti by měly být samozřejmě pod bedlivým dozorem pediatra, který by měl dohlédnout na to, jestli dítě nestrádá příliš a jestli jeho tělesné proporce a přírůstky nejsou alarmující. Více informací o pravidelných prohlídkách v poradně najdete zde. Pokud lékař shledá v této oblasti jakýkoliv problém, měl by rodiče informovat o speciální výživě, která je při těchto potížích doporučována, eventuálně odkáže rodiče na nutričního specialistu, který poradí a pomůže.

Paradoxně jsou ale daleko větším problémem právě děti, u kterých nechutenství propukne až spolu s nějakou nemocí. A to zejména proto, že na to rodiče nejsou připraveni a často si zásadní význam výživy ani neuvědomí. Rodiče dítka, které nechce jíst dlouhodobě, jsou většinou v kontaktu s lékařem a problém již řeší.

Pokud naše dítě stůně, nejčastěji se s problémem nedostatečné výživy můžeme setkat u chorob spojených s vysokou horečkou, bolestí v krku, při rýmě a nachlazení, ale také při některých infekcích. Nejhorší jsou stavy, při kterých dítě zvrací nebo má průjem a k tomu nemá dostatečný příjem živin a tekutin. Více informací týkajících se např. střevní chřipky najdete zde. Při průjmech a zvracení platí, že dítě musíme neustále hlídat a dávat pozor, aby přijímalo dostatečné množství tekutin. Nicméně nesmíme zapomínat, že průjmy a zvracení neznamenají jen ztrátu tekutin, ale ruku v ruce s nimi tělo přichází i o velké množství živin! Vyzkoušet pak můžeme např. nutriční drinky a krémy, které jsou doporučovány pediatry i nutričními specialisty a k dostání jsou ve většině lékáren. Ty mohou doplňovat, nebo, po dohodě s pediatrem, dokonce nahrazovat běžnou stravu.

dítěNejdůležitější je nepodcenit stav, do kterého se dítě při nemoci dostane a neustále mít na mysli, jak je pro malé dítě přísun živin důležitý. Uvědomit bychom si měli ale také to, že nemocí to bohužel často nekončí. Většině dětí chvíli trvá, než nechutenství odezní a rekonvalescence se tak může o něco prodloužit. I v době po prožité nemoci tak mysleme na to, abychom dítěti podávali zvýšené množství kvalitních živin.

Náš tip: Při nemoci, průjmech, zvracení nebo nechutenství dítěte můžete po dohodě s pediatrem vyzkoušet nutriční drinky jako např.: Fortini, nebo jejich krémovou formu Fortini Creamy Fruit, které jsou určené pro děti. Ty je možné zakoupit volně ve většině lékáren nebo je pediatr může předepsat na základě vyhodnocení zdravotního stavu dítěte. Uvedené nutriční drinky nebo krémy jsou výživově plnohodnotné a obsahují všechny důležité živiny. Obě formy mohou být použity k doplnění běžné stravy. V případě závažných komplikací a po dohodě s pediatrem však mohou sloužit jako plnohodnotná náhrada běžné stravy. Fortini a Fortini Creamy Fruit jsou potraviny pro zvláštní výživu – potraviny pro zvláštní lékařské účely. Užívání obou přípravků konzultujte s pediatrem nebo nutričním specialistou.

Nutriční drinky pro děti jsou určené k popíjení, ale je možné z nich připravit i chutná jídla. Inspiraci naleznete na tomto odkazu: www.vyzivavnemoci.cz

Více info:www.vyzivavnemoci.cz

Čtěte také:

Reklama