Podle průzkumu Národní rady osob se zdravotním postižením se osm z deseti postižených lidí v České republice někdy v životě setkalo s diskriminací. Šetření se zaměřilo především na přístup k zaměstnání. Zdravotně handicapovaní tvoří celou pětinu nezaměstnaných v celé ČR.

 

Do průzkumu se zapojilo 819 postižených v osmi krajích republiky. Třetina dotázaných uvedla, že práci má. Zhruba 56 % lidí naopak uvedlo, že placené místo nemají. Více než pětina z nich zaměstnání bezvýsledně hledá. Dalších 23 % respondentů se zmínilo o tom, že s hledáním potřebuje pomoci. Překvapivě více než pětina handicapovaných si myslí, že zabírá místo zdravým.


V listopadu úřady evidovaly 341400 nezaměstnaných, z nichž 64300 mělo zdravotní postižení. Tvořili tak 19 % uchazečů o práci. Pracovat podle výzkumu ale nechce jen desetina dotázaných postižených. Bezmála čtvrtině lidí to jejich zdravotní stav neumožňuje. Téměř polovina osob práci nehledá proto, že neví jak a kde. Každý osmý člověk s postižením o zaměstnání potom neusiluje kvůli tomu, že by tak přišel o invalidní důchod.
 
Mají mít podle vás zdravotně handicapovaní stejné pracovní příležitosti jako zdraví lidé, nebo by jim kvůli vysoké nezaměstnanosti měli uvolnit  místo? Kdybyste se rozhodovala jít do invalidního důchodu nebo setrvat v zaměstnání, i když by to bylo hodně náročné, setrvala byste v práci?  

Reklama