Podle průzkumu Národní rady osob se zdravotním postižením se osm z deseti postižených lidí v České republice někdy v životě setkalo s diskriminací. Šetření se zaměřilo především na přístup k zaměstnání. Zdravotně handicapovaní tvoří celou pětinu nezaměstnaných v celé ČR.
Do průzkumu se zapojilo 819 postižených v osmi krajích republiky. Třetina dotázaných uvedla, že práci má. Zhruba 56 % lidí naopak uvedlo, že placené místo nemají. Více než pětina z nich zaměstnání bezvýsledně hledá. Dalších 23 % respondentů se zmínilo o tom, že s hledáním potřebuje pomoci. Překvapivě více než pětina handicapovaných si myslí, že zabírá místo zdravým.
V listopadu úřady evidovaly 341400 nezaměstnaných, z nichž 64300 mělo zdravotní postižení. Tvořili tak 19 % uchazečů o práci. Pracovat podle výzkumu ale nechce jen desetina dotázaných postižených. Bezmála čtvrtině lidí to jejich zdravotní stav neumožňuje. Téměř polovina osob práci nehledá proto, že neví jak a kde. Každý osmý člověk s postižením o zaměstnání potom neusiluje kvůli tomu, že by tak přišel o invalidní důchod.
Mají mít podle vás zdravotně handicapovaní stejné pracovní příležitosti jako zdraví lidé, nebo by jim kvůli vysoké nezaměstnanosti měli uvolnit místo? Kdybyste se rozhodovala jít do invalidního důchodu nebo setrvat v zaměstnání, i když by to bylo hodně náročné, setrvala byste v práci?
Nový komentář
Komentáře
měli by mít stejné pracovní příležitosti,jako zdraví
Rikina: obávám se, že po tom mém rozhovoru by šéfovi bylo jasné odkud vítr vane.
Uvidím jak to bude vypadat příští rok, to jim sníží státní příspěvek na ZTP/P pracovníka z 12.000 na 9.000 měsíčně, ale nesmí to použít pro potřeby své organizace.
Problém je taky v tom, že naše práce je mizerně placená od zadavatele zakázek - zaměstnavatel je jenom prostředník, ale zase tu práci lidem zajišťují, zkrátka nic není černobílé.
monca13: no jo, na doma asi jo. Můj šéf do práce chodil. Většinou. Někdy taky zavolal, že nemůže, že mu není dobře.
Chápu, že asi nemáš moc na výběr, ale půlka minimální mzdy je fakt almužna.
Nemohl by to na ten úřad práce napsat někdo jiný? Nebo anonymně - i tyhle stížnosti se prošetřují.
Rikina: bohužel sehnat práci, kterou člověk může vykonávat doma, je složité. Jistě mně to potvrdí všichni, kdo to někdy zkoušeli. Většina lidí, kteří takovou práci nabízejí, jsou podvodníci, nejedná se o opravdovou práci, ale o tzv. "letadlo". Myslím, že i tady na Ženě-in je auditko věnované práci na doma.
Když jsem si nedávno dovolila šéfovi říci, že na svých zaměstnancích nepřiměřeně vydělává, nabídli mně do konce roku placenou dovolenou, když potom ukončím pracovní poměr dohodou.
Měla jsem šéfa s částečným invalidním důchodem. Tomu každý rok doktoři nabízeli plný invalidní, a aby přestal zaclánět v práci. Nedal se, a zaměstnavatel ho nejenže podržel, ale platil mu naprosto normální a srovnatelný plat, žádných 50%. Pravda je, že on nepracoval vždycky na plný výkon, jako by mohl zdravý člověk, ale od toho měl mě jakožto zástupce, a musím říct, že dělat práci za něj pro mě bylo velmi přínosné. Naučila jsem se plno věcí, ke kterým bych se jinak nedostala, a to není k zahození.
Suzanne: bohužel, zákonem bylo dáno, že zaměstnavatel může dát polovinu minimální mzdy. Ano, máš pravdu, mohla bych si stěžovat na úřadu práce a tím pádem o práci přijít. Taková je realita.
no nemají to vůbec lehké
monca13: Těch padesát procent není jen tak - závisí to na míře handicapu. Šedesát procent dáváme chlapci, který je na mentální úrovni sedmáka, ale jinak chlap jak hora. Prostě funguje perfektně pod dohledem. Tam je to naprosto odůvodnitelné. Pokud ale člověk vykonává práci jako každý jiný pracovník, jen u toho místo kancelářské židle sedí na vozíku, není jediný důvod, proč krátit mzdu. Tam je potom na místě obrátit se na úřad práce, protože ten odůvodnitelnost těchto omezení hlídá.
Tak já jsem na "kriplkáře", i když sama říkám na vozíku. Z toho vyplývá, že se nemůžu rozhodovat jestli chci raději důchod nebo svoji původní práci. Kdybych to fyzicky zvládala, samozřejmě bych volila svoji práci, protože mě moc bavila, nehledě na výši plného invalidního důchodu, který je cca 8.300 Kč. Takže vítám přivýdělek, i když trvalo několik let než jsem našla práci, kterou mohu dělat z domova prostřednictvím Internetu. Znamená to pro mne i určitý pocit naplnění. A asi málokdo z vás ví, že zaměstnavatel může těžce zdravotně postiženému platit za 8,5 hodiny práce polovinu minimální mzdy. Za těchto podmínek by zdravý člověk nepracoval, takže si nemyslím, že bych zabírala pracovní místo někomu jinému.
zdravotně postižení lidé jestli jsou schopni práce tak pracovat by měli,ale ne jak zdraví lidé,a o invalidním důchodě rozhoduje lékařská komise ne já
měli by mít podle mě stejné pracovní příležitosti ovšem musí sami posoudit na co stačí a na co ne
Kdybyste se rozhodovala jít do invalidního důchodu..." - myslím, že o tom bych já asi nerozhodovala. Nato jsou lékařské komise.
no je o zvláštní problém
určitě bych setrvala v práci. Otázkou zůstává, kolik je plat těchto lidí. Pokud stejný jako invalidní důchod, tak se nedivím, že radši nedělají a jsou doma.
Zdravotně handicapovaní by měli mít stejné
prac.příležitosti. Jsou i šikovnější než
zdraví lidé. Stát se zbavuje všech problémových
věcí a neřeší je. Dluhy nenadělali obyč. lidé.
Zdravotně postižení přece nemůžou mít stejné příležitosti jako zdraví
Vysoká nezaměstnanost? V ČR?
"Kdybyste se rozhodovala jít do invalidního důchodu..." - myslím, že o tom bych já asi nerozhodovala
Je to velice individuální,ale u nás by se ještě mnoho věcí mělo změnit.
Každý člověk musí sám usoudit, co je schopen vykonávat. Pokud na práci nestačí, je to špatné, ale hlavně, aby mu to věřili lékaři. Ti někdy nutí lidi makat a makat a neumějí to posoudit. Na pracoviště se podívat nejdou.
Dneska není moc lehčí práce pro lidi, kteří už nejsou schopni stoprocentně hákovat.
Podle mne,by meli mít stejné pracovní prílezitosti jako ostatní
záleží na druhu postižení a celkové situaci. je to velmi individuální záležitost