Lékaři už dávno vyvrátili mýtus, že menstruovat je nezbytné a zdravé. Jde o proces, bez něhož se žena, která zrovna netouží otěhotnět, bezpečně obejde. Ba naopak, pro její zdraví je vynechání krvácení dokonce přínosné. Zbaví se s ním spojených nepříjemných symptomů, předejte anémii, nepřipraví se o nezanedbatelné množství železa… Pokud navíc trpí endometriózou, její stav se při absenci krvácení dál nezhoršuje. Nemenstruovat má mít pozitivní vliv i na prevenci rakoviny dělohy. To už stojí za to zamyslet se nad možností vyřadit měsíčky ze svého diáře. Jen nesmíte být odpůrkyní hormonální antikoncepce. Právě ta pomáhá tělo oklamat. Z čeho máte na výběr?
me.jpg
Foto: Shutterstock

Kombinovaná hormonální antikoncepce

Tabletky
Tuto nejrozšířenější formu hormonální antikoncepce můžete mít v několika variantách. Vždy ale jde o kombinaci hormonů estrogenu a progestinu v různých denních dávkách – podle fáze vašeho cyklu. Běžně to funguje tak, že jsou tabletky každý měsíc užívány s několikadenní pauzou, a právě v ní dojde k menstruačnímu krvácení. Jenže po domluvě s lékařem je možné tuto pauzu v podobě placebo tabletek přeskočit a rovnou navázat plnohodnotnými tabletkami platíčkem s tabletek. Jak dlouho to takto můžeme dělat?

„Je to de facto jedno, jak dlouho, třeba i o rok! Protože ale každá antikoncepce může selhat (byť je to spíše výjimečné), je velice rozumné po užití 3 až 4 blistrů udělat pro jistotu týdenní pauzu, v níž žena odmenstruuje, a tím nepřímo vyloučí nechtěné otěhotnění v předchozím období,“ radí svým pacientkám MUDr. Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař zdravotnických zařízení Gynprenatal a Gynenatal.

Injekce
Aplikovat dávku hormonů do svalu či podkoží je třeba jednou za měsíc. Odtud se uvolňuje do těla průběžně. V tuto chvíli ale není tato forma antikoncepce v Česku dostupná.

Vaginální kroužek
Nechat na sebe působit koktejl dvou hormonů nemusíte jen přes tabletky. Existuje i plastový kroužek, který si zavedete do pochvy a po třech týdnech vyměníte za nový. Pokud tedy nechcete využít týdenní pauzy pro menstruační krvácení. Na českém trhu ho ale momentálně nekoupíte.

Náplast
Nenápadná náplast, kterou nalepíte na pokožku (třeba na rameno) ze sebe uvolňuje hormony po celý týden. Pak ji jednoduše vyměníte za novou. Pokud nechcete menstruovat, čtvrtý týden nevynecháte, ale opět pomůcku proti otěhotnění aplikujete.

Progestinová hormonální antikoncepce

Tabletky
Druhou možností hormonální antikoncepce je ta obsahující jen progestiny, tedy bez estrogenu. Gynekologové ji volí hlavně pro kojící ženy nebo pro kuřačky vyššího věku. Tyto tabletky se automaticky podávají bez přerušení, takže se menstruace nedostaví. Může se ale stát, že se u někoho nepravidelně objeví velmi slabé krvácení.

Injekce
Aplikuje se do svalu, nebo do podkoží, odkud se progestiny postupně uvolňují do těla. Vydrží tři měsíce a kromě antikoncepčních účinků zamezí také menstruaci.

Podkožní implantát
Malá tyčinka se zavede pod kůži (třeba na ruce) a uvolňuje ze sebe účinnou látku až tři roky. V tuto chvíli však není v Česku dostupná.

Nitroděložní tělísko
Plastové tělísko ve tvaru písmene T zavede gynekolog do dělohy, kde se účinná látka uvolňuje průběžně tři až pět let. Zpočátku se může objevit špinění, ale po určité době (do půl roku) mnoho žen nemenstruuje vůbec, nebo jen velmi slabě a krátce.

Čtěte také:

Reklama