Vysokoškoláci z Česka si mohou od Nového roku hledat snadněji práci v Německu.
Zrušení posuzování takzvané komunitární preference ale radikální změnu nepřináší. Češi ani tak o práci v Německu zvýšený zájem neprojevili. Konec restrikcí to ale není.
Očekává se, že německá vláda i teď v lednu naposledy zažádá Evropskou unii o výjimku v dodržení jednoho ze základních pilířů Unie, volného pohybu osob. Restrikce svého pracovního trhu hodlá Německo užívat až do května 2011.
Český vysokoškolák bude nadále potřebovat pracovní povolení,“ upozornil generální konzul České republiky v Drážďanech Tomáš Podivínský.
Jen jeho udělení nebude podléhat národnostní kvalifikaci, že by Němec dostal přednost před Čechem, velká změna to tak není. „Zatím evidujeme pouze dva dotazy českých vysokoškoláků na téma této legislativní změny,“ uvedl konzul.
Na německém trhu práce by se podle pozorovatelů mohli uplatnit především odborníci v oblasti výpočetní techniky nebo ekologie. Ostatně počítačový odborníci dostali už dříve od německé vlády „zelenou“.
Forma takzvaných zelených karet pro vybrané obory byla představena už předešlou Schröderovou vládou.
Češi jsou nicméně vnímáni jako méně ochotní se stěhovat za prací. Německý strach z vlny migrantů za prací se týká především Poláků.
Nový komentář
Komentáře
dělat v zahraničí legálně musí být nuda
Ráda vzpomínám na úprky od pásu a čistky imigrační policie, když jsme dělaly v továrně ve středomoří
Chudák Němci, a to měli tak výkonnou ekonomiku. Jak se jim do organizace začnou vrtat "odborníci" odjinud, tak půjdou do háje.
Německo mi je jarním vánkem, ale musím nějak zjistit, jak je to tu s povinnou praxí a mám ošklivý pocit, že k ní budu potřebovat povolení k pobytu, což znamená půl dne na policii.