Kamarádka Eva dostala jako dárek trpasličího špice. I když ho nijak necvičila, poslouchá na slovo. Přečtěte si o německých špicech v dalším pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz...

Země původu: Německošpic
Použití: pes hlídací a společenský
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 5. Špicové a primitivní psi
  • Sekce 4. Evropští špicové
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Německý špic (klikni)

Velikost (v kohoutku):

  • Vlčí špic / keshond: 49 cm +/- 6 cm
  • Velký špic: 46 cm +/- 4 cm
  • Střední špic: 34 cm +/- 4 cm
  • Malý špic: 26 cm +/- 3 cm
  • Trpasličí špic / pomeranian: 20 cm +/- 2 cm

Hmotnost: Podle standardu každá velikostní varianta německého špice má mít hmotnost odpovídající její výšce.
Průměrně se dožívá: 12 až 15 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů špiců (www.spic.cz)

Historie plemene...

Němečtí špicové jsou potomky psa rašelinného Canis Familaris palustris z doby kamenné a pozdějšího špice kolových staveb a jsou nejstarším plemenem Střední Evropy. Vyvinula se z něj četná další plemena. Za hranicemi německé jazykové oblasti je vlčí špic též nazýván keeshond a trpasličí špic pomeranian.

Vzhled psa...

špic

Špicové vynikají krásnou srstí, jež díky bohaté podsadě odstává od těla. Zvlášť nápadný je mohutný límec kolem krku připomínající hřívu a huňatě obrostlý ocas hrdě nesený nad hřbetem. Hlava podobná lišce s bystrýma očima, zašpičatělýma malýma blízko sebe stojícíma ušima dodává špicovi jeho tolik typické smělé vzezření.

Povaha špice...

Německý špic je stále ostražitý, živý a mimořádně fixovaný na svého majitele. Je velmi učenlivý a lehce vychovatelný. Jeho nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a dvůr. Není ani bázlivý ani agresivní. Odolnost vůči počasí, robustnost a dlouhověkost jsou jeho nejznamenitějšími vlastnostmi.

Jak o něj pečovat?

Špic je dobrý společník, hodně fixovaný na svého majitele. S péčí nejsou žádné problémy, jediné, čemu je potřeba věnovat větší pozornost, je jeho bohatá srst, kterou je nutné vyčesávat.

Co se týče stravovacích nároků, záleží na velikosti, ale ve své kategorii se nijak nevymyká normě.

Špic rád běhá, takže bude jistě šťastný, když mu zajistíte dostatek pohybu. Je trochu paličatý, proto by měl mít důslednou a trpělivou výchovu, aby vám nepřerostl přes hlavu.

Kamarádka Eva mi odpověděla na pár otázek o svém Lukáškovi...

Proč sis pořídila trpasličího špice?
No, vlastně jsem si ho nepořídila. Lukášek byl dárek.

Chtěný?
Nečekaný, prostě překvápko.

Ale tušila jsi, že ho dostaneš?
Ne ne netušila, ale psa jsem chtěla. Nedostala jsem ho ale k žádné zvláštní příležitosti. To prostě jen tak jednou přijdeš z práce a máš doma psa. Třeba k pondělí :-)

Mělas nějaké problémy s výcvikem?
Přiznám se, že vycvičený není vůbec. Jediná věc, co má vycvičenou je, že štěká na každého ožralu, nebo i na toho, kdo se mu tak jeví. Ale necvičili jsme to, bude to nejspíš tím, že bydlíme naproti hospodě.

A když není vycvičený, nebojíš se, že může někoho pokousat?
Kdepak, on známým lidem neublíží, a když ho okřikneš, tak nezaútočí ani na nikoho cizího. Slyší na jméno, takže když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně trochu vycvičený je. Prostě tak nějak normálně poslechne, ale není to tak, že bych ho cíleně cvičila.

Má nějaký zlozvyk?
Zlozvyk... no, rád si hraje s botama. Kouše do nich a celkově je tak nějak upravuje. Je to takový můj psí návrhář :-)

Jak je vlastně starý?
Letos mu bude jedenáct.

Čím tě nejvíc naštval?
Na Vánoce, než jsme se stačili navečeřet, tak se nepozorovaně vkradl do obýváku a počůral pár dárků. Potrpím si na maličkostech, aby vše do detailu vyšlo, jak jsem si představovala... no, naštvalo mě to v tu chvíli šíleně... Ale nedá se na něj dlouho zlobit, vždyť je to náš rodinný miláček!

Takže nakonec to byly hezké Vánoce, že ano?
Jasně :-) I Lukášek něco dostal.

A čím tě nejvíc potěšil?
To se nedá takhle přímo říct. Dělá mi radost každý den. Vůbec největší jsem měla v ten den, co jsem ho dostala – splnil se mi sen!

Takže, i když je to takový nezbeda a trochu nevychovanec, nevyměnila bys ho za nic na světě?
Přesně tak.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama