Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz vytváříte i vy! Najdete v něm nejen souhrn základních informací o plemeni, ale i osobní zkušenost. O svém německém boxerovinám vyprávěla čtenářka Zuzka, která je paničkou tříleté fenky Sofi...

Země původu: Německo
Použití: společenský, služební pes a obranář
Klasifikace podle FCI:

 • BoxerSkupina 2: pinčové a knírači, molosská plemena, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
 • Sekce 2.1: molosská plemena, dogovití psi
 • Se zkouškou z výkonu
 • Celý standard FCI: Německý boxer (klikni)

Velikost (měřeno od kohoutku přes lokty k zemi):

 • Psi: 57 až 63 cm
 • Fenky: 53 až 59 cm

Hmotnost:

 • Psi: nad 30 kg (zhruba při kohoutkové výšce 60 cm)
 • Fenky: nad 25 kg (zhruba při kohoutkové výšce 56 cm)

Průměrně se dožívá:

 • Psi: 12 let
 • Fenky: 12 let

Chovatelský klub: www.boxerklub.cz (klikni)

Historie plemene...

Za bezprostředního předka boxerů se pokládá malý, takzvaný brabantský býkohryz. Tehdejší chov býkohryzů spočíval především v rukou myslivců, protože býkohryz sloužil hlavně k lovu. Jeho úlohou bylo uchopit zvěř štvanou psy a přidržet ji do příchodu lovce, který ji skolil. Proto musel mít pes co nejširší tlamu s široce postavenými zuby, aby se mohl důkladně zakousnout a aby mohl zvěř také dobře přidržet. Býkohryzové, kteří nesli tyto znaky, byli pro svoji úlohu nejvhodnější, a proto je majitelé také použili k chovu, který se dříve orientoval především podle činnosti a účelu použití psa. Díky tomu docházelo k chovatelské selekci, jež přinesla psa se širokou tlamou a vyhrnutým čenichem.

Vzhled psa a důležité proporce...

Boxer je středně velký, hladkosrstý, podsaditý pes krátké a kvadratické stavby těla a silných kostí. Jeho osvalení je suché, silně vyvinuté a plasticky vystupující. Jeho pohyb je živý, plný síly a ušlechtilosti. Boxer nesmí být nemotorný ani těžkopádný, nesmí být ani příliš lehký nebo chrtovitý.

Boxer

Důležité jsou...

 • a) Délka trupu odpovídá kohoutkové výšce, trup je kvadratický, tedy vodorovná linie dotýkající se hřbetu tvoří s kolmicemi, jež se dotýkají ramenního kloubu a vrcholu sedací kosti, čtverec.
 • b) Hloubka hrudníku vůči kohoutkové výšce: hrudník dosahuje až k loktům. Hloubka hrudníku činí odpovídá polovině kohoutkové výšky.
 • c) Délka hřbetu nosu vůči délce hlavy: délka hřbetu nosu se má k délce temene jako 1:2 (měřeno od špičky čenichu až k vnitřnímu koutku oka respektive od vnitřního koutku oka až k týlnímu hrbolu).

Povaha boxera...

Boxer je pes pevných nervů, sebevědomý, klidný a vyrovnaný. Jeho povaha je mimořádně důležitá a je třeba jí věnovat starostlivou péči. Jeho příchylnost a věrnost pánovi a k celé jeho rodině, jeho ostražitost a neohrožená odvaha při obraně osob i majetku jsou odedávna příslovečné. V rodině je nezáludný a otevřený, ale vůči cizím je nedůvěřivý; veselý a přátelský při hře, ale nebojácný, jde-li do tuhého. Snadno se vychovává díky své ochotě se podřídit, díky své energii a odvaze, své přirozené ostrosti a výbornému čichu. Díky své nenáročnosti a čistotnosti je současně příjemným a cenným partnerem pro rodinu, ale současně také výborným obranářem, společenským nebo služebním psem. Jeho povaha je čestná, bez falše a lstivosti, a to platí i do vyššího věku.

Jak o něj pečovat?

Boxer je velký milovník lidí s nezdolným temperamentem, což může být někdy pro slabší povahy trochu náročná kombinace, protože pes vyžaduje často pánečkovu pozornost. Je ale potřeba od začátku usměrňovat jeho vztah k ostatním psům, může totiž mít sklony k rvačkám.

Výchova by měla být klidná, důsledná a trpělivá. Vzhledem ke krátkému čenichu je nutné dávat pozor v teplých měsících na přehřátí. Boxer se rozhodně nehodí pro celoroční pobyt venku, v zimě potřebuje teplo, vzhledem ke krátké srsti, která je ale velmi nenáročná na údržbu. Ačkoli jde o psa vitálního, není kvůli čenichu a hmotnosti vhodný pro vytrvalostní sporty, tedy žádný canicross či dogtrekking a běhání u kola.

Slovo čtenářky Zuzky - paničky boxerky Sofi

SofiJestli mám něco označit jako typicky boxéří projev, tak slinění, jak si hodně lidí myslí, to není. Boxéři slintají, jen když jsou emocionálně rozrušení, bez ohledu na to, z jakého důvodu. Za typické považuji jejich schopnost „mimiky“, která zahrnuje širokou škálu výrazů od vyzývavého pohledu, svádění ke hře, vyčkávání, odvedení k prázdné misce, až po uražený, dotčený, mouchy snězte si mě, a kterou dokáží náležitě využívat. Dalším znakem je až někdy neúměrná přátelskost ke každému, kdo jen naznačí zájem, projevující se stupňující se hravou divokostí, kdy jedinou obranou je naprosté ignorování, ale na druhou stranu hbitě přejdou do obrany své smečky před každým „padouchem“. Boxér je především pes, který se vám dostane pod kůži, do srdce, stane se vaším společníkem a zjistíte, že život bez něj by vám přišel strašně chudý - navzdory všem rozkousaným botám, poškrabaným dveřím, okousaným knížkám, hrabání v zahradě, zdemolování právě zasazených keřů, okousání kmínků jabloní...

Sofi

Článek vznikl ve spolupráci s Boxerklubem České republiky.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama