Vážená redakce,

při vyslovení Německo se mi vybaví moje babička. Ačkoliv se narodila nedaleko Děčína a celý zbytek života prožila v Jablonci nad Nisou, byla to sudetská Němka. Její rodina byla po válce odsunuta, babička tu zůstala kvůli manželovi a dětem.

Moje maminka vzpomínala na dobu po válce, kdy jako dítě prožívala příšerně rozporuplně pocity, kdy milovala svoji maminku - Němku,  přitom ve škole slyšela o Němcích hrozné věci.

Ještě větší rozpor zažívala potom v 60. letech, kdy se situace zmírnila a příbuzní z Německa mohli občas přijet. Na to období si již pamatuji i já - v 70.-80. letech znamenala návštěva z Německa očekávání bezmála napínavé jako  čekání na Vánoce. Až do revoluce v roce 1989 jsem nosila super obnošené oblečení po příbuzných z Německa a ještě mi ho kdekdo záviděl. Nedávno jsme s manželem s úsměvem vzpomínali, co znamenalo v dobách totality mít igelitovou tašku ze západního Německa - tu jsem nosila tak dlouho, že původní nápis již nebyl ani vidět!

Z dob mého dětství má tedy pro mě Německo zcela jednoznačně přívan čehosi zakázaného a nedosažitelného. Jazyková bariéra mi nedovolí vydat se za příbuznými  a pokusit se zjistit, jaké je vlastně Německo a lidé v něm v současnosti.

Děkuji za zajímavé téma - vzpomínky se do mě daly "hlava - nehlava".

Monika
Mladá Boleslav


Měli jste příbuzné na "západě" jako Monika? Vozili vám oblečení?

NĚMECKO, NĚMČINA, NĚMCI

Co se vám vybaví, když se řekne Německo?
Vzpomínáte na dovolenou? Trabanty, přívěsy?
Pamatujete západní a východní Německo?
Líbí se vám tam dnes?
A co vztahy mezi našimi národy, společná historie?
Zajímají nás příspěvky o vás a Německu.
Pište na
redakce@zena-in.cz

7.Kdo je autorem Braniborských koncertů?

Reklama