Německé ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že k převozu velmi obézních pacientů se budou i nadále užívat dobytčáky, protože na speciální ambulanci zatím nejsou peníze.

Speciálně rozšířené a posílené ambulance, které mohou vozit pacienty vážící přes 130 kg, stojí v přepočtu víc než 4,5 milionu korun. Teď se zdravotní úřady v Mnichově rozhodly peníze raději ušetřit a užívat pro převoz obézních lidí otevřené náklaďáky běžně určené na převoz dobytka.

Jak uvádí agentura Ananova, debata na toto téma se rozvířila až poté, co si na ministerstvo rozlíceně stěžoval místní politik Ludwig Wörner, který viděl, jak 134 kg vážícího pacienta nakládají na náklaďák a překrývají plachtou.

„Pacienti jsou přepravováni na náklaďáku se stejnou plachtou, jakou se přikrývá dobytek. Ani ke zvířatům se tu nechováme tak špatně," komentoval Wörner svůj šok. Dříve byli obézní pacienti přepravováni speciálně upraveným hasičským vozem. Teď ale pětadvacet let staré vozidlo neprošlo technickou kontrolou a muselo být vyřazeno.
 
Zdroj: Korzo
 
Česká republika je na tom o něco lépe. U nás se čtyři miliony na speciální sanitku přece jen našly. Pražská záchranná služba má od loňského června k dispozici speciální sanitku. XXL sanitka je určena pro převoz pacientů obézních, na invalidním vozíku a nemocných, které je nutné převážet na lůžku při napojení na přístroje.
 
Sanitka je vybavena zesílenými nosítky, nájezdem a navijákem upraveným speciálně pro takové případy, k nimž denně vyjíždí.
 
Reklama