ramba.jpgFoto: ČT

Štědrovečerní pohádka letos vznikla pod taktovkou režiséra Karla Janáka a jmenuje se O vánoční hvězdě. Divákům se v nich mimo jiné představí Václav Kotek, Tereza Voříšková, Aňa Geislerová nebo Zlata Adamovská.

Tereza Ramba natáčela s čerstvě narozeným synem a zahrála si hvězdu Deničku. „Já si natáčení vlastně vůbec nepamatuju a přemýšlím, jak jsem to přežila. Skoro vůbec jsme nespala. Pohádku jsem dělat nechtěla, ale scénář byl strašně dobrý a Karel mě přesvědčil. Myslím, že to na Štědrý den obrečím, protože mám s pohádkou spojené silné emoce,“ popsala.

Na První svátek vánoční Česká televize nabídne výpravný snímek pro celou rodinu s názvem Hodinářův učeň. Je o hrách osudu, lásce, lidské malosti, ale také odvaze, šikovnosti a dobrotě hlavních hrdinů.

 

„Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoliv bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální příběh je kumšt. Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální, a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ řekl představitel hlavní role hamižného hodináře Viktor Preiss.

rybov.jpgFoto: ČT

Ani posedmé nebude chybět koprodukční česko-slovenská pohádka. Ta O léčivé vodě potěší na druhý svátek vánoční všechny příznivce příběhů o lásce a spravedlnosti. „Odmala miluji pohádky. Myslím, že v podstatě utvářely to, jaká jsem. Ovlivňovaly, jaká budu až vyrostu, v co věřím a jaké ctím hodnoty,“ uvádí Linda Rybová, jež si v příběhu zahrála Paní vod a pramenů.
 
Ve vysílání budou podle ředitele České televize Petra Dvořáka i tradiční Adventní koncerty, letos půjde už o 30. ročník. Vzhledem ke covidové pandemii se ovšem uskuteční v dosud nespecifikovaném omezeném režimu.

Novinky přinese i začátek roku 2021. Diváci uvidí úspěšné komedie – Poslední Aristokratka Jiřího Vejdělka nebo Vlastníky Jiřího Havelky, snímek, který získal tři České lvy a dvě Ceny české filmové kritiky.

V neděli 3. ledna nabídne ČT1 i první díl nové minisérie Božena. Ve skutečném příběhu první české spisovatelky ztvární slavnou Češku v celkem čtyřech televizních filmech herečky Anna Kameníková a Aňa Geislerová.