Děti, které během polední pauzy zůstávají sedět v lavici, namísto aby šly s ostatními na oběd, stále ještě nejsou výjimkou. Jejich rodinám proto pomáhá stát i neziskové organizace školní stravování hradit. Také máte problém vyjít s rodinným rozpočtem a dětem obědy ve školce či škole zaplatit? Poradíme, kam se obrátit o pomoc.
5d89eea7d6880obrazek.png

Obědy do škol od státu

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí i letos díky financím z Fondu evropské pomoci nejchudším lidem úhradu obědů ve školních jídelnách. Požádat o ni mohou rodiny, které se ocitly v hmotné nouzi. Nárok na bezplatné stravování v rámci programu Obědy do škol však mají jen rodiny s dětmi od 3 do 15 let, které minimálně tři měsíce pobírají dávky v hmotné nouzi. To doloží potvrzením od Úřadu práce. Je ovšem nutné, aby daná škola byla do projektu zapojena. Pokud jsou splněny obě podmínky, stačí požádat Úřad práce o potvrzení hmotné nouze, které následně donesete do školy.

Díky tomuto programu může Česká republika až do roku 2020 vyčerpat celkem až 400 milionů korun. Ve školním roce 2019/2020 bude zapojeno 986 škol a stravovacích zařízení v celé České republice. Dle odhadu počtu potřebných dětí je Ministerstvo práce a sociálních věcí připraveno podpořit obědy pro více než 17 tisíc žáků za téměř 100 mil. Kč.

Na možnost příspěvku v rámci projektu Obědy do škol se zeptejte ve vaší škole.

Podpora od státu prostřednictvím neziskovek

Pomoci školákům z chudých rodin k teplému obědu se snaží i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Každý rok nabízí až 30 milionů korun v rámci dotačního programu pro nestátní neziskové organizace.

„Pokračováním dotačního programu chceme podpořit hlavně rodiny samoživitelů nebo rodiny, které se ocitly dlouhodobě v nepříznivé finanční situaci a velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání dávek v hmotné nouzi,“ vysvětlil účel pokračování programu náměstek pro řízení sekce vzdělávání Václav Pícl a dodal: „Kromě zabezpečení pravidelné stravy umožníme dětem zúčastňovat se také mimoškolních aktivit, díky čemuž nebudou vyčleňovány z třídního kolektivu. Samotná školní docházka totiž nezahrnuje pouze vzdělávání, ale i školní stravování a různé další aktivity.“

Více informací naleznete ZDE.

Obědy pro děti

Rodinám bez prostředků na školní obědy pro děti pomáhá i obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN, kde se na stravování skládají soukromí dárci. V loňském školním roce pomohli více než osmi tisícům dětí z 939 základních škol po celé České republice.

Pomoc potřebným dětem je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci rodičů a pomoc nemohla být zneužita.

Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

Reklama